800 tun vážící balvan je 11 metrů dlouhý, 8 metrů široký a 4,7 metrů vysoký. Skrývá se nedaleko vesničky Asuko, usazené v horách japonské prefektury Nara na ostrově Honšú.

Tato oblast byla starodávným centrem v období Asuka trvající letech 592 až 645 našeho letopočtu. Tato éra je charakteristická uměleckými, společenskými a politickými proměnami a zavedením buddhismu v Japonsku. Mezi nejunikátnější památky té doby ale patří opracované žulové kameny s rytinami.

Megalit Masuda no Iwafune

Ty mají podle historiků jasný účel. Leží na místech s náboženským nebo pohřební významem. Jeden megalit se však ničemu v okolí nepodobá. Dostal název Masuda no Iwafune neboli Kamenná loď z Masudy.

Uprostřed dohladka vyleštěného vrcholu se nacházejí dvě hluboké šachty čtvercového půdorysu. Podle některých teorií sloužily jako nádrže na vodu nebo jako pohřební komory. Na jejich dně se však nenašly žádné kosterní pozůstatky ani nic, co by tomu nasvědčovalo.

Další hypotéza tvrdí, že kámen byl opracován na památku jezera Masuda, které je nyní odvodněné. Proto má ve svém názvu slovo „loď". Řada badatelů ale upozorňuje, že tento odkaz souvisí s nebeskými úkazy a Masuda no Iwafune sloužila jako observatoř. Čtvercové díry na monumentu jsou totiž zarovnány s horským hřebenem, na němž balvan stojí.

Záhada kamene Masuda

Navíc, za protáhlý kopec i megalit zapadá Slunce ve stejný den, jež má název „jarní vstup do doyou“. Ten měl symbolizoval začátek zemědělské sezóny. To vedlo k úvahám, zda tajemná skalka nesloužila jako pradávný japonský lunární kalendář. Tuto teorii však zatím žádný z expertů neprokázal.

Zdroj: Youtube

Další z badatelů zase tvrdí, že kámen sloužil jako odpalovací rampa pro mimozemské stroje nebo, že šlo o vstup do podzemního komplexu. I o těchto hypotézách důkazy chybí. Masudy no Iwafune tak stále zůstává záhadou.

Zdroj:

www.ancient-origins.net, www.en.wikipedia.org, www.nara-sightseeing.com