Obří monument na dně Galilejského jezera byl objeven v roce 2003 týmem vědců z izraelské univerzity v Tel Avivu. Galilejské jezero je nejníže položeným sladkovodním jezerem na Zemi, takže je častým místem výzkumů. Při jednom z nich bylo zkoumáno dno jezera, když vědci objevili v hloubce 10 metrů starověkou stavbu. Asymetrická kruhová struktura připomíná velkou mohylu a je složena z čedičových hornin ve tvaru kužele.

I další prehistorické kamenné monumenty ve sporných oblastech Golan a Galileje - Gilgal Refaim, Jethro Cairn – byly spolu s kruhovou stavbou po staletí nepovšimnuty. Ze silnice je lze snadno přehlédnout, ale jsou zřetelně viditelné a rozpoznatelné z oblohy nebo pod mořskou hladinou. Mohyla leží v blízkosti starověkých lokalit, asi 500 metrů od jihozápadního pobřeží moře. V blízkosti se nachází několik prehistorických nalezišť a také starověké město Bet Yerah, které vzkvétalo před více než 4000 lety.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Kuželovitá mohyla je záhadou

Základna podivné struktury měří 70 metrů a je vysoká necelých 10 metrů. Podle odhadů se její váha pohybuje kolem 60 000 tun. Je tedy dvakrát větší než Stonehenge a s touto vahou je mohyla těžší než většina současných válečných lodí. Vnější kruh Stonehenge, jehož centrální uspořádání je zobrazeno zde, má průměr jen asi poloviční a ani nejvyšší kameny Stonehenge nedosahují takové výšky jako stavba u Galilejského moře.

Její datování je však velmi obtížné, ale předpokládá se, že je stará 2000 až 12 000 let.

Vědci se domnívají, že obří stavba je cairn, neboli lidmi vytvořená hromada kamenů. Účel krakorce ponořeného v Galilejském jezeře však zůstává záhadou.

Teorií, odkud se stavba vzala, existuje nepřeberně. Začínají od starověkých kalendářích a obřadních staveb, přes nebeská pohřebiště až k mimozemským civilizacím. Nebo mohou být i úložištěm mrtvých těl, jež byla běžně pokládána na vrchol kamenných mohyl, aby si je rozebrali supi.

Kolem záhadných staveb však nebylo nalezeno žádné další město, takže se jedná o samostatné monumenty se symbolickým významem.

Další nová teorie

S jednou z nejnovějších teorií přišli archeologové, kteří se domnívají, že stavba byla postavena pod zemí, aby přilákala ryby. Ač byly v Galilejském jezeře nalezeny podobné stavby, žádná nebyla tak velká.

Anebo stavba byla nejprve postavena na pevnině a poté ponořena do jezera se stoupající vodou nebo sníženým povrchem země v důsledku tektoniky. Stavba je dodnes ponořena, což ztěžuje její průzkum. Potápěči strukturu prozkoumali a odhalili, že je tvořena čedičovými balvany dlouhými až 1 metr, přičemž kameny jsou naskládány jeden na druhém a vytvářejí něco, co vypadá jako mohyla.

Nejlépe je viditelná svrchu. Díky radarovým snímkům Compressed High Intensity Radar Pulse (CHIRP) dnes mají vědci více informací o struktuře. Vědí, že její "západní stěna je poněkud strmější než východní část".

Více informací se dozvíte u v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Zdroje:

www.bizsiziz.com, www.livescience.com, www.ancient-origins.net