Záhada obřích megalitů v Rusku: Vědci nevěří, že "lego pro obry" postavili lidé

Nataša Slánská | 11. 2. 2022

V jihosibiřském pohoří Šoria se z lesů zvedá zvláštní skalní útvar, který působí dojmem, jako by šlo o uměle vytvořenou zeď či hradbu. Vzhledem k jeho gigantickým rozměrům je však prakticky nemožné, aby něco takového stvořila lidská civilizace. Místo se po svém objevení stalo atraktivním cílem záhadologů.

Kolosální kamennou hradbu šplhající do výše 40 metrů tvoří obří žulové kvádry, které do sebe zapadají jako stavebnice a na mnoha místech mezi sebou svírají přesný pravý úhel. V přírodě jde o jev velmi neobvyklý, což vedlo mnohé milovníky záhad k přesvědčení, že kameny musela opracovat lidská ruka.

Lego pro obry?

Není ovšem snadné si představit, jak lidé mohli na sebe naskládat masivní kamenné kvádry o hmotnosti až 3 tisíce tun, když nám ani pořád ještě nejde do hlavy, jak jakási záhadná megalitická kultura postavila podstatně menší Stonehenge. Skála v pohoří Šoria spíš evokuje myšlenku, že tu kdysi v době kamenné sídlili obři.

Objevilo se také tvrzení, že zde geologům přestávají fungovat kompasy, jako by snad kolem balvanů neexistovalo geomagnetické pole. S tím souvisí i populární spekulace o tom, že naši dávní předkové uměli vyrušit gravitaci, což jim umožnilo zdvihat těžké balvany bez potřeby síly.

Pozoruhodný ostrov Oko: Vznášející se a rotující kus pevniny zůstává nevysvětlen
Magazín

Pozoruhodný ostrov Oko: Vznášející se a rotující kus pevniny zůstává nevysvětlen

Odborníci to vidí jinak

Vědci jsou však k podobným teoriím více než skeptičtí. Ačkoli se to nezdá, podivný skalnatý útvar podle nich mohl vzniknout zcela přírodní cestou. Původně šlo o jeden obrovský kus horniny, který popraskal vlivem tektonických sil působících na hluboce pohřbené skalní podloží. Vznikly tak tzv. ortogonální pukliny, které se protínají v pravých úhlech. Do tvaru hladkých kvádrů pak jednotlivé části horniny zformovala eroze.

Ke zvláštnímu skalnímu útvaru na Sibiři vás zavede video:

Zdroj: Youtube

Podzemní voda cirkulující systémem ortogonálních spojů těsně nad povrchem narušila zvětralé podloží, čímž ve spodní části skály vyhloubila hladce zaoblené chodby. Jak je dobře vidět na úvodní fotografii i ve videu, kvádry mají různou velikost a netvoří souvislou, rovnou "zeď" - kameny v horní části z vertikální linie vystupují. I to je podle odborníků důkaz, že je na sebe nenavršily inteligentní bytosti. Levitující pravěcí lidé, obři i vyspělí návštěvníci z vesmíru by si na obří stavbě určitě dali více záležet.


Zdroje: https://en.wikipedia.org/, https://ashtronort.wordpress.com/

Tagy kvádr Lego Rusko Sibiř skála Stonehenge