Vědci našli kosti obřího monstra. Megalosaurid byl největším postrachem pravěku

Umělecká rekonstrukce „White Rock spinosaurid“ na písčitých plochách

Umělecká rekonstrukce „White Rock spinosaurid“ na písčitých plochách

Foto: Profimedia.cz

Nedávno objevili angličtí paleontologové další přírůstek do sbírky pravěkých tvorů. Je to zcela nový neznámý druh z rodiny masožravých dinosaurů, který ještě nebyl zařazen a má jen pracovní jméno.

Paleontologova radost

Každý archeologický či paleontologický nález je pro badatele velkou událostí. Ne každý má to štěstí a podaří se mu objevit nový druh, jako tým z University of Southamptonu. Vykopat ze země obří kostru dinosaura trvá mnohdy léta. Další roky trpělivé práce čeká odborníky v laboratořích a specializovaných pracovištích. Jen pro příklad, kosterní ostatky dinosaura Australotitan cooperensis, jednoho z posledních zařazených druhů, byly objeveny v Austrálii ve státě Queensland v roce 2006. Vědci je zkoumaly patnáct let. Teprve potom byl popsán a pojmenován.

Ulička velrybích kostí

Záhada Uličky velrybích kostí: Vědci netuší, kdo a proč ji postavil

Masožravec z ostrova Wight

Podle zprávy, která byla zveřejněna počátkem června 2022, paleontologové vykopali na ostrově Wight u pobřeží na jihu Anglie nesmírně vzácné pozůstatky pravěkého masožravce – obratle, části pánve a kosti ocasu a končetin. Domnívají se, že patří největšímu suchozemskému masožravci, který kdy obýval evropský kontinent. „Jednalo se o obrovské zvíře, jehož délka přesahovala 10 m. Soudě podle některých rozměrů pravděpodobně představuje největšího dravého dinosaura, jaký byl kdy v Evropě nalezen," říká paleontolog Ch. Barker z University of Southampton. Ze stavby obratlů usuzují, že patřil mezi spinosaury a nejspíš žil před 125 miliony let. „Je jen škoda, že ho známe jen z tak malého množství materiálu,“ dodal paleontolog.

zub spinosauraSpinosauři patří mezi největší predátory pravěkuZdroj: Shutterstock.com

Nový spinosaurus?

Spinosauři patří mezi největší predátory pravěku. Lovili ve vodě nebo její blízkosti. Předpokládá se, že jejich potravou byly hlavně ryby a museli být výborní plavci. Barker a jeho tým se domnívají, že tyto fosilie patří novému samostatnému druhu. Zároveň však připouštějí, že to zatím není možné s určitostí potvrdit. Ostatky byly nalezeny v erodované skále, která se zřítila na pláž na jihozápadě ostrova v zátoce Compton Bay. Podle místa nálezu ho předběžně pojmenovali White Rock spinosaurid. Nemá zatím své odborné jméno. Tým věří, že z tenkých řezů kostí, které budou zkoumat, se jim podaří získat více informací o jeho velikosti a době, ze které pocházel. „…doufáme, že se časem objeví další pozůstatky,“ řekl za tým Barker.

Mocha Dicka se snažilo ulovit nejméně sto lodí. Úspěšně však zničil 14 člunů, jednu nákladní a dvě obchodní lodě, tři velrybářské čluny a další lehce poškodil.

Legendární Moby-Dick existoval: Obří kytovec terorizoval moře a potápěl lodě

Zdroje: www.sciencealert.comwww.theguardian.comwww.denik.cz