Vědci našli kosti největšího dravého monstra všech dob. Byl strašnější než T-rex. Takto vypadal

Jarouš M Komořanský | 12. 2. 2023

Pokud jste si mysleli, že nejstrašnějším monstrem pravěku byl T-rex, pak se pletete. Vědci našli kosti největšího dravého monstra všech dob. Tito megaraptoři před svým masovým vyhynutím dominovali potravnímu řetězci v oblasti chilské Patagonie.

Spolu se zkamenělinami megaraptorů a opeřených dinosaurů byly v chilské Patagonii nalezeny nejjižněji položené dinosauří fosilie zaznamenané mimo Antarktidu. Fosilie těchto masožravých dinosaurů, kteří obývali území v období křídy před zhruba 70 miliony let, dosahovaly velikosti až 10 metrů. Vědcům bylo jasné, že když objevili fosilie velkých savců, budou tam i velké šelmy.

„Endemičtí“ megaraptoři

Zkameněliny megaraptorů byly v mnohém jedinečné. Na kopci "Guido" v chilské Patagonii byly nalezeny také neobvyklé pozůstatky unenlagia, dinosaurů podobných velociraptorům. Tito tvorové byli pravděpodobně pokrytí peřím. Některé z nálezů měly navíc dle odborníků znaky, které se u argentinských nebo brazilských protějšků nevyskytují. Je tedy možné, že se jednalo o nový druh.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Je možné, že tato oblast byla výjimečná i díky tomu, že na mexický poloostrov Yucatán dopadl meteorit před 65 miliony lety. Jeho následkem mohlo být i vyhynutí dinosaurů. V oblasti totiž prudce poklesly teploty a vlny intenzivního chladu trvaly až několik tisíc let. Znamenalo to obrovský kontrast s obdobím křídy, kdy zde naopak bylo extrémně teplé klima.

"Tento svět byl v krizi již před (meteoritem), což dokazují horniny v údolí Rio de las Chinas," dodal Marcelo Leppe, ředitel Chilského antarktického institutu (INACH).

Takto podivné monstrum vědci ještě neviděli: Hybrid má tělo ptáka a děsivou hlavu jako T-Rex
Magazín

Takto podivné monstrum vědci ještě neviděli: Hybrid má tělo ptáka a děsivou hlavu jako T-Rex

Co víme o Unenlagia

K tomu, aby bylo ověřeno, že se jednalo skutečně o nový druh dinosaurů, je zapotřebí přesvědčivějších důkazů. Jako pravděpodobný opeřený dinosaurus, Unenlagia sdílí mnoho podobností s ptáky, proto byla původně navržena jako možný sesterský taxon této skupiny, což se nakonec nepotvrdilo. Dnes víme, že Unenlagia je rod teropodních dinosaurů ze skupiny Dromaeosauridae. Dosud byly popsány dva druhy tohoto rodu: Unenlagia comahuensis, popsaný v roce 1997 a založený na fragmentární kostře bez lebky, a Unenlagia paynemili, nalezený v roce 2004.

Zdroje: de.wikipedia.org/wiki/Unenlagia, www.reuters.com

Tagy Antarktida dinosauři období křídy Patagonie Unenlagia