Rybář ulovil v Kambodži obřího tvora. Vědci pátrají po dalších, ještě větších

Obří tvor byl objeven v Mekongu.

Obří tvor byl objeven v Mekongu.

Foto: Profimedia.cz

Řeka Mekong se pyšní hlubokými tůněmi, dlouhými kanály a ostrůvky, které poskytují útočiště řadě vzácným živočichům. Není divu, že je v hledáčku biologů, jež dokumentují bohatý život pod její hladinou. Díky jejich spolupráci s místními rybáři byla objevena i největší sladkovodní paryba v historii.

Domorodec Moul Thun z provincie Stung Treng na severovýchodě Kambodže ulovil rejnoka 13. června letošního roku. Hned na druhý den zavolal výzkumníky z ochranářské organizace Wonders of Mekong, již se zde snaží tyto vzácné tvory monitorovat a pochopit jejich způsob života.

Chudý rybář našel v moři podivný předmět. Ošklivá hrouda z něj udělala milionáře

S váhou téměř 300 kilogramů a čtyřmetrovou délkou překonal dosavadního držitele rekordu o největší sladkovodní parybu světa, 293 kg těžkého sumce obrovského, který byl uloven v Thajsku v roce 2005.

Obří rejnok z Mekongu

„Rejnok obýval obzvláště zdravý úsek řeky se spoustou jezírek hlubokých až 90 metrů," řekl ředitel projektu Wonders of the Mekong a docent výzkumu na Nevadské univerzitě v Renu Zeb Hogan. „Jakmile jsme se na tuto oblast zaměřili, za dva měsíce jsme chytili, prozkoumali a vypustili tři samice. Ty sem pravděpodobně chodí rodit a vychovávat mláďata."

I přesto, že tito tvorové dorůstají monumentálních rozměrů, ví se o nich jen velmi málo a pro odborníky jsou stále záhadou. Rádi se totiž skrývají v bahnitém dně. Obří sladkovodní rejnoci, latinsky Urogymnus polylepis, patří do čeledi Dasyatidae. Mají poměrně tenkou oválnou ploutev, špičatý čenich a dlouhý ocas s jedovým trnem na konci. Živí se malými rybami a bezobratlými živočichy.

Cosquerova jeskyně.

Potápěč objevil v moři chod do pravěké jeskyně. Uvnitř spatřil něco úžasného

Poprvé byli tito živočichové objeveni v Indonésii v roce 1852 holandským ichtyologem Pieterem Bleekerem. Na několik dalších desítek let se ale na ně zapomnělo. Až v roce 1990 byli popsáni jako nový druh. O 18 let později pak odborníci dospěli k závěru, že se jedná o totožné paryby.

Ohrožený druh

Nyní jsou obří sladkovodní rejnoci zapsáni na Červeném seznamu IUCN. Může za to nejen rybolov, ale především znečištěné životní prostředí. „Parybu jsme označili akustickým vysílačem a vypustili zpět do řeky. Můžeme teď nyní sledovat její individuální migrační vzorec a oblíbené stanoviště," vysvětluje Hogan. Díky tomu mohou vědci spolupracovat s místními komunitami a úřady a vytvořit tak pro tyto živočichy dodatečnou ochranu.

Zdroj: Youtube

„V době, kdy většina velkých sladkovodních ryb hledí do tváře vyhynutí, je nález tak kolosálního exempláře více než vzácný," říká docent. Studie naznačují, že populace obřích druhů se za posledních 40 let propadly téměř o 90 %. „Velké paryby jsou indikátory zdraví zdejších ekosystémů. Proto po nich budeme nadále pátrat."

Zdroj:

www.livescience.com, www.news.mongabay.com, www.nationalgeographic.com