Jak se zdá, druhá vlna epidemie koronaviru je tady. Každým dnem přibývá více a více nakažených. Dobrou zprávou je, že většina z nich prodělává onemocnění asymptomaticky. Přesto je třeba být nadále obezřetní a nešířit nákazu mezi ostatní.

Spousta lidí však stále žije v domění, že pokud se u nich příznaky neobjeví, nemocní nejsou a ani není nutné se chodit testovat. Objevily se však informace o symptomech, které rovněž odkazují na přítomnost onemocnění, avšak málokdo by si je právě s koronavirem spojoval. Informoval o tom web Health Line.

Ztráta chuti nebo čichu

Na list příznaků COVID-19 byl v nedávné době přidán nový symptom, kterým je ztráta chuti nebo čichu. Univerzita v Kalifornii udělala s nakaženými výzkum a dotazovala se jich na různé příznaky, přičemž z 59 nakažených dvě třetiny uvedly právě tento příznak.

Důležité je však myslet na to, že ztráta čuchu a chuti může být příznakem více nemocí a nemusí nutně znamenat přítomnost viru COVID-19 v těle. Rozhodně je však na místě vyhledat lékaře.

Takové příznaky sice zatím nebyly přidány do oficiálního výčtu symptomů koronaviru, avšak odborníci se shodují, že by s onemocněním mohla souviset.

Nová studie Standfordské medicíny totiž prošla lékařské záznamy 116 nemocných a zjistila, že téměř jedna třetina z nich trpěla ztrátou chuti k jídlu, nevolností, zvracením a průjmy.

Nevolnost, zvracení a průjem

Když se italští dermatologové podívali do záznamů 88 pacientů testovaných pozitivně na koronavirus, zjistili, že téměř dvacet procent z nich mělo kožní problémy.

„U pacientů se mohou objevit nejrůznější onemocnění kůže, a to hlavně na chodidlech,” řekl webu Health Line doktor Robert Glatter.

Únava, malátnost a svalová slabost

U pacientů se může projevit zmatenost, únava i malátnost. Společně se ztrátou chuti a čichu a svalovou slabostí patří k příznakům, které se objeví hned pár dní od nakažení. Další příznaky, hlavně ty neurologické, se většinou objeví až později.

„Viděl jsem pacienty, u kterých se vyskytovalo zmatení, po psychické stránce se jevili velmi zvláštně,” řekl ještě doktor Glatter.

Kardiovaskulární komplikace

Objevily se zprávy o tom, že COVID-19 může u lidí způsobovat infarkt i jiné závažné příhody související se srdcem. „Slyšeli jsme zprávy od našich kolegů o nemocných, kteří byli hospitalizování kvůli mrtvici či infarktu. Když jim byl dělán test na koronavirus, vyšel pozitivní,” řekla lékařka Kaiser Permanente webu Health Line.

Nedostatek kyslíku v krvi

U některých pacientů s koronavirem byl zjištěn kritický nedostatek kyslíku v krvi. Ten stojí za sníženým vnímáním. Pacienti tak byli překvapivě velmi klidní, a dokonce se usmívali.

„Občas je velmi zvláštní pozorovat pacienty připojené na nejrůznější přístroje a ukazatele jejich kritických tělesných hodnot, zatímco pacient sedí přímo před vámi a usmívá se na vás,” řekl lékař Reuben Strayer.