Tato žena byla nejvyhlášenější kráskou starého Egypta. Podívejte se, jak se změnil ideál krásy

Natálie Borůvková | 6. 4. 2023

Vystavili ji v orientálním institutu Chicagské univerzity. Mumie stará 2800 let patřila ženě, která byla za svého života egyptskou dvorní zpěvačkou. Byla také nejvyhlášenější kráskou starého Egypta. Podívejte se, jak moc se změnil ideál krásy.

Mumie Meresamum

Meresamum byla egyptská kněžka, která sloužila kolem roku 800 př. n. l. bohu Amonovi v monumentálním chrámu v Karnaku v Thébách. Zpívala chvalozpěvy a hrála na bicí, strunné a dechové nástroje. 

Vysloužila si titul zpěvačky ve vnitřním Amonově chrámu. V případě potřeby hrála nebo zpívala během chrámových rituálů. Tento titul povětšinou náležel ženám, které pocházely z nejbohatších thébských rodin, kde se titul chrámových zpěvaček předával z generace na generaci.

Po smrti se její tělo mumifikovalo a uzavřelo do těsné rakve vytvořené z vrstvy plátna a sádry. Navrch rakve se namalovaly obrazy, mezi kterými nechyběly girlandy, sluneční kotouč a podobizna samotné Meresamum. 

Mumii Meresamum zakoupil v roce 1920 James Henry Breasted, archeolog z Chicagské univerzity. Od té doby byla nedílnou součástí sbírky Orientálního institutu. 

K otevření křehké rakve z plátna a sádry nikdy nedošlo. Nikdo tak s přesností nevěděl, jak zpěvačka a vyhlášená kráska starého Egypta skutečně vypadala. 

Důvod, proč nikdy nedošlo k otevření její rakve, byl prostý. Vědci nechtěli poničit výzdobu, která byla součástí staré egyptské kultury. 

Kráska starého Egypta

Přesto se díky moderní technice nakonec podařilo přivést Meresamum zpátky k životu. Pomohla k tomu forenzní věda, běžně používaná k navracení tváří neidentifikovaných obětí vražd v odložených případech.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Práce na rekonstrukci tváře staroegyptské kněžky se ujali dva umělci, Joshua Harker z Chicaga a Mike Brassell z Baltimoru. Ti pracovali nezávisle na sobě, aby navrátili tvář ženě, která byla před téměř 3000 lety nejvyhlášenější kráskou starého Egypta. Oba dospěli k podobným obrazům.

Prohlédněte si snímky 1000 let staré pozlacené mumie. Vědci ji zrentgenovali a zůstali v šoku
Magazín

Prohlédněte si snímky 1000 let staré pozlacené mumie. Vědci ji zrentgenovali a zůstali v šoku

Za pomoci Gatliff-Snowovy metody vědci vypočítali přesné obrysy její tváře, na základě kterých vytvořili digitální rekonstrukci. Výsledky byly překvapivé. Meresamum byla skutečně krásná, měla jemnou tvář takřka dokonalých rysů a havraní vlasy sahající na ramena. 

Vědci zrekonstruovali tvář děsivé oteklé mumie. Podívejte na skvostnou ženu, kterou kdysi byla
Magazín

Vědci zrekonstruovali tvář děsivé oteklé mumie. Podívejte na skvostnou ženu, kterou kdysi byla

Meresamun, chrámová zpěvačka v Thébách, zemřela z neznámých příčin ve věku pouhých 30 let. Byla ženou, o jejíž podobě vedli vědci dlouhé roky pouhé debaty. Až nyní se podařilo získat důkaz o tom, že Meresamun byla právem považovaná za nejvyhlášenější krásku starého Egypta. 

Zdroje: melissaindenile.com, www.nbcnews.com, en.wikipedia.org

Tagy Amon Chicago Chicagská univerzita chrám James Henry Breasted Karnak krása rakev Starověký Egypt Théby