Tento egyptský předmět je úžasným příkladem staré vyspělé technologie. Uhádnete, k čemu sloužil

Lenka Bělská | 29. 1. 2023

Je bronzový a má tvar písmene L. Na jednom konci je ozdoben hlavou bájného zvířete. Z druhého visí provázek s olovnicí. To je Merkhet. Téměř tři tisíce let starý předmět, bez něhož staří Egypťané nevyšli z domu. Tedy, hlavně v noci.

www.chronomag.cz, www.ancientpages.com, www.en.wikipedia.org

Lidé určovali čas již před neolitem. Nejdříve k tomu využívali přírodní jevy, které se pravidelně opakovaly, jako byl západ a východ Slunce. Pravděpodobně nejstaršími hodinami v dějinách lidstva jsou proto stínové a sluneční hodiny.

Nákresy cestovatele z 18. století vyvolaly šok. V Gíze byla ještě jedna pyramida, obří a černá
Magazín

Nákresy cestovatele z 18. století vyvolaly šok. V Gíze byla ještě jedna pyramida, obří a černá

Již v polovině čtvrtého tisíciletí stavěli Egypťané vysoké a štíhlé obelisky, zasvěcené bohu Ra. Jejich úkolem bylo odměřovat čas prostřednictvím odečítání délky vrženého stínu. Měření však bylo nepřesné, protože se délka stínu během roku mění. Později se pod něj připsala stupnice.

Merkhet hodiny 

Sluneční hodiny však měly dvě nevýhody. Nefungovaly, když bylo zataženo a nedal se z nich určit čas v noci. Proto chytré hlavy vymyslely merkhet neboli nástroj vědění. Zařízení bylo využíváno pro měření astronomických linií a bylo překvapivě velmi přesné. 

Na základě textů a rytin na vnitřních stěnách egyptských chrámů Dendera a Edfu vědci zjistili, že se merkhet používal společně s druhým předmětem, který měl tvar písmene Y a byl vyroben z palmového dřeva. 

Vědci digitálně rozbalili mumii egyptského chlapce. V jeho těle našli ukrytý velký zlatý poklad
Magazín

Vědci digitálně rozbalili mumii egyptského chlapce. V jeho těle našli ukrytý velký zlatý poklad

Určování času bylo jednoduché. Jeden člověk nástroj vědění zarovnal s Polárkou. Tak určil poledníkovou linii, přes kterou překračují všechny viditelné objekty na obloze. Poté se měřiči zaměřili na konkrétní hvězdy, které jí již prošly.

Egyptské zeměměřictví

Merkhet byl používán také k rozvržení os budov při stavbě chrámů a hrobek. Sloužil i k mapování pravidelně zaplavovaných pozemků v okolí Nilu. Pro orientaci světových stran byl severojižní směr určován právě pomocí hvězd.

Zdroj: Youtube

V Egyptě vykonávali zeměměřictví původně kněží a osoby s vysokým vzděláním. Dokazuje to nápis na merkhetu uloženém ve Science Museum v Londýně, který prozrazuje, že patřil synovi kněze z chrámu zasvěceného egyptskému bohu Horovi.

Tagy Egypt chrám Londýn Nil Science Museum Slunce technologie