NASA objevila na Měsíci vstup do podzemního labyrintu

Jarouš M Komořanský | 10. 4. 2023

Vědci se již dlouho zabývají myšlenkou využití lávových trubic na Měsíci a Marsu jako potenciálních obydlí pro lidský průzkum a kolonizaci. Nedávno NASA oznámila objev možného vstupu do lávové trubice na Měsíci, což obnovilo zájem o možnost života v podzemním prostředí.

Tyto lávové trubice by se mohly stát potenciálními obydlími pro lidský průzkum, přičemž výzkum toho, co víme o geologických vlastnostech a potenciálních výhodách života v těchto podzemních prostředích, stále probíhá.

Země má další dva Měsíce, zjistili udivení vědci. Vypadají ale podivně a nevíme si s nimi rady
Magazín

Země má další dva Měsíce, zjistili udivení vědci. Vypadají ale podivně a nevíme si s nimi rady

Měsíční a marťanské tunely

Na Měsíci našli astronauti již před pěti lety vchody do sítě podzemních tunelů. Doufali, že jim umožní snazší přístup k místním zdrojům, zejména vodnímu ledu. Podzemní lávové tunely se nacházejí pod velkým kráterem Philolaus u severního pólu Měsíce. Jsou malé a jejich průměr dosahuje od 15 do 30 metrů. Zřejmě se jedná o původní lávové tunely.

Díky jejich poloze by z tohoto místa byla možná přímá komunikace se Zemí, a navíc úchvatné výhledy na naši planetu.

Těmito masivními lávovými trubicemi je posetý i Mars. Některé z nich jsou vysoké jako Empire State Building. Právě proto, že jsou chráněné před slunečním zářením, mohly by výborně sloužit jako obydlí pro lidstvo.

Tyto lávové trubice jsou obrovské a mohly by nabízet bezpečnější obydlí než měsíční nebo marsovský povrch. Jsou navíc několikanásobně větší než lávové trubce na Zemi, a to na Marsu asi 80krát větší (průměr 40 až 400 m), na Měsíci dokonce ještě masivnější, 300 až 700krát větší než na Zemi (500 až 900 m).

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Lávové roury na Měsíci a Marsu

Lávové trubice vznikají, když roztavená láva protéká sopečným kanálem a po ochlazení a ztuhnutí lávy po sobě zanechává dutý prostor. Tyto trubice mohou být poměrně velké, některé na Zemi dosahují šířky přes 50 metrů a délky několika kilometrů. Lávové trubice byly objeveny jak na Měsíci, tak na Marsu a jsou považovány za jedny z nejslibnějších míst pro lidský průzkum a osídlení.

Na Měsíci vznikly lávové roury pravděpodobně v minulosti sopečnou činností a byly zjištěny pomocí různých technik, včetně radarového a gravitačního mapování. Měsíční prostředí je obzvláště příznivé pro zachování lávových trubic, protože na Měsíci chybí atmosféra a magnetické pole, které by jinak tyto struktury časem erodovaly nebo narušily.

Předpokládá se, že na Marsu lávové trubice také existují, i když jejich odhalení může být obtížnější vzhledem k hustší atmosféře planety a složitějším povrchovým rysům. Nicméně bylo zjištěno několik možných detekcí marťanských lávových trubic a pokračuje výzkum, který zkoumá potenciál těchto struktur sloužit jako obydlí pro budoucí lidský průzkum.

Obyvatelnost lávových trubic

Lávové trubice jsou atraktivním místem pro lidský průzkum a osídlení z několika důvodů. Zaprvé nabízejí ochranu před drsným prostředím na povrchu Měsíce a Marsu, včetně extrémních teplot, radiace a dopadů mikrometeoritů. Tlusté stěny trubek by také mohly sloužit jako přirozená ochrana před slunečním a kosmickým zářením, které může být při dlouhodobém působení obzvláště škodlivé pro lidské zdraví.

Podívejte se, jak budou vypadat města budoucnosti. Úžasná animace ukazuje dokonalý vodní svět
Magazín

Podívejte se, jak budou vypadat města budoucnosti. Úžasná animace ukazuje dokonalý vodní svět

Kromě toho, že lávové trubice poskytují úkryt, mohou mít i další výhody pro lidské osídlení. Mohou například obsahovat cenné zdroje, jako je voda a minerály, které by mohly být vytěženy a použity pro lidskou spotřebu nebo těžbu surovin. Stálá teplota a stabilní prostředí lávových trubic by také mohly poskytovat ideální podmínky pro určité druhy zemědělství, což by z nich činilo atraktivní místa pro dlouhodobé lidské osídlení.

Výzvy a úvahy

Přestože lávové trubice jsou slibným místem pro lidský průzkum a kolonizaci, existují také významné výzvy a úvahy, které je třeba vzít v úvahu. Například vstup do trubice může být úzký nebo obtížně přístupný, což vyžaduje specializované vybavení a výcvik pro vstup a výstup člověka. Kromě toho může být vnitřek tubusu nestabilní, s možností zřícení stropů nebo jiných nebezpečí, která by mohla ohrozit bezpečnost lidí.

Dalším aspektem je nedostatek přirozeného světla a možnost izolace a psychického stresu pro dlouhodobé obyvatele. Lidský průzkum a osídlení lávových trubic by vyžadovalo značné plánování a přípravu, včetně vývoje specializované technologie a vybavení pro udržení lidského života v tomto prostředí.

Objev možného vstupu do lávové trubice na Měsíci obnovil zájem o možnost života v podzemních prostředích na Měsíci a Marsu. Ač mají trubice mnohé výhody, existují i významné problémy a úvahy. Přesto pokračuje výzkum a vývoj, který zkoumá potenciál lávových trubic jako klíčového místa pro budoucí lidský průzkum a kolonizaci.

nypost.com, neveda.cz, www.livescience.com, www.cnet.com

Tagy Empire State Building labyrint Mars Měsíc NASA průzkum Severní pól tunel výzkum Země