Cesta na Měsíc

Tento test, známý jako NASA Moon Survival test, shrnuje podstatu dovedností pro přežití a týmovou spolupráci do jediné otázky, na kterou si můžete odpovědět z pohodlí domova.

Představte si následující scénář: Jste členem vesmírné posádky, která má naplánované setkání s mateřskou lodí na osvětleném povrchu Měsíce. Kvůli nepředvídaným technickým potížím však vaše loď nouzově přistane více než 300 km od plánovaného místa setkání. Po havárii zůstane poškozené důležité vybavení a vaše šance na přežití závisí na výběru těch nejdůležitějších předmětů, abyste cestu k mateřské lodi zvládli.

Vaším úkolem je seřadit 15 položek podle důležitosti, přičemž 1 je nejdůležitější a 15 nejméně důležitá. Mezi předměty, které vybíráte, najdete: krabičku zápalek, potravinový koncentrát, nylonové lano, padákové hedvábí, přenosné topení, pistoli ráže 45, dehydratované mléko pro domácí zvířata, kyslíkovou masku, hvězdnou mapu, záchranný člun, magnetický kompas, vodu, signální světlici, lékárničku a vysílač FM přijímače na solární pohon.

Přežili byste?

Pořadí těchto položek ale není tak jednoznačné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Například krabička zápalek se možná zdá být významná, na Měsíci však není kyslík, který by umožnil hoření, takže je prakticky bezcenná. Kyslíková maska se naopak dostala na první místo seznamu. Kvůli zásadnímu významu pro přežití v drsném měsíčním prostředí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

V testu hraje významnou roli také týmová spolupráce. Jednotlivci musí nejprve sami seřadit jednotlivé položky a poté pracovat v týmu. Odráží to skutečné situace při vesmírných misích, kde koordinované rozhodování může být otázkou života a smrti. Souhra může podpořit efektivitu týmu s snížit zmatek a časové ztráty.

Za tímto testem stojí Jay Hall, který jej navrhl na základě výzkumu sociální psychologie a zlepšil tím týmová cvičení. Test má zkoumat především rozhodovací schopnosti a pochopení složitosti určování priorit v situacích pod vysokým tlakem.

Pokud jste tedy někdy přemýšleli o tom, zda byste se mohli uplatnit jako astronauti, tento test NASA o přežití na Měsíci by vám mohl poskytnout cenné informace. Cesta na Měsíc vyžaduje nejen fyzickou zdatnost, ale i schopnost činit kritická rozhodnutí za extrémních podmínek.

Řešení: Krabička zápalek - 15, potravinový koncentrát - 4, 50 stop nylonového lana - 6, padákové hedvábí - 8, přenosný ohřívač - 13, dvě pistole ráže .45 - 11, 1 bedna dehydrovaného mléka pro domácí zvířata - 12, 2 stokilové nádrže s kyslíkem - 1, hvězdná mapa (souhvězdí Měsíce) - 3, záchranný člun - 9, magnetický kompas - 14, 5 galonů vody - 2, signální světlice - 10, lékárnička obsahující injekční jehly - 7, vysílač FM přijímače na solární pohon - 5.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.psychologicalscience.org, www.dailystar.co.uk