Mocný měsíček

Měsíček lékařský neboli Calendula officinalis je bylinka, která kvete od června do září. Má typické žluté nebo oranžové zbarvení. 

U měsíčku lékařského sbíráme pouze květ. Ten plně stačí na to, aby pomohl, kde má. Měsíček pomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci, dokáže vyléčit gynekologické záněty a nápomocný pak bude i ženám v období klimakteria. 

To je však pouze malá část toho, co tato mocná bylinka skutečně umí. Měsíček je účinný při žlučníkových nebo jaterních problémech. Má protizánětlivé účinky. 

Využít ho můžete také v případě, že vás trápí zánět jícnu, střev nebo žaludku. Na záněty pomáhá také vně našeho těla, protože léčí špatně se hojící rány. 

Měsíček lékařský zatočí s hemoroidy a nápomocný vám bude také v případě, pokud vás trápí křečové žíly. 

Zázrak na jizvy

Pokud vás vlivem horkých letních dnů a všudypřítomné klimatizace bolí v krku nebo máte zánět v oku, můžete měsíček použít jako kloktadlo nebo formou výplachu. 

Měsíček lékařský: Bylinka s mnoha účinky:

Zdroj: Youtube

Měsíček lékařský lze konzumovat jako čaj. Jednu vrchovatou lžičku bylinky zalijte 250 mililitry horké vody a nechte 10 až 15 minut louhovat. Poté sceďte a teplý čaj po doušcích popíjejte. 

Na vnější problémy si pak můžete připravit měsíčkovou mast. Ta je účinná nejen na rány, ale také na jizvy. Vyžehlit dokáže i ty, které vám tělo „zdobí“ roky. 

Na výrobu masti budete potřebovat dvě vrchovaté hrsti květů, stonků a listů měsíčku. Všechny části nadrobno nasekejte. Ve větší nádobě rozehřejte 200 gramů vepřového sádla a 200 gramů kokosového oleje. 

Ve chvíli, kdy je směs tekutá, do ní vložte všechny najemno nasekané části bylinky. Důkladně promíchejte a odstavte. Nechte 24 hodin macerovat. Poté znovu prohřejte. 

Dejte si pozor, aby směs neprošla varem. Ten by zničil všechny důležité a léčivé látky. Směs přefiltrujte přes bavlněné plátýnko a nalijte do menších uzavíratelných nádob. Nechte vychladnout. Skladujte při pokojové teplotě mimo dosah přímého slunce. 

Zdroje: www.likochem.cz, www.salveo.cz, www.lekarna.cz