Video: Loď srazila a zabila v oceánu obří kostnaté monstrum. Vědci tvora zkoumají a hledají další podobné

Lenka Bělská | 19. 3. 2023

Rodina Grayů se vydala na výlet. Jejich loď právě míjela pobřeží Walesu, když z vody náhle vyskočilo podivné zvíře. Připomínalo obří rybí hlavu bez těla. S hlasitým plesknutím dopadlo na hladinu, ponořilo se a zmizelo v hlubinách. „Co to bylo?" otázka mířila na kapitána. Ten jen pokrčil rameny.

Celá posádka překvapeně hleděla na místo, kde se živočich objevil. V životě nic podobného neviděli. Spekulovali, že mohlo jít o žraloka. Zahlédli totiž typickou trojúhelníkovou ploutev. 

Děsivé příšery vylézající z moře způsobily na internetu paniku. Napadne vás, o co se jedná?
Magazín

Děsivé příšery vylézající z moře způsobily na internetu paniku. Napadne vás, o co se jedná?

O pár dní později Jack Gray popíjel ranní kávu a brouzdal po internetu. Náhle ho zarazila fotografie béžové ryby, bezvládně ležící v přístavu Horta na souostroví Azory v Portugalsku. Vypadala jako ta, kterou potkal s rodinou na výletě.

Mola alexandrini

Jednalo se o vzácnou Molu alexandrini neboli měsíčníka. Největší kostnatý druh ryby na světě. Dorůstá délky až čtyř metrů a váží přes dvě tuny. Pyšní se plochým tělem a velkými ploutvemi. Vyskytuje se po celém světě s výjimkou polárních oblastí. Nejlépe se jí ale daří na otevřeném prostoru tropických a mírných moří.

Od Antarktidy se odlomil ledovec velký jako dvě Prahy. Podívejte se na obří trhlinu. Hrozí katastrofou
Magazín

Od Antarktidy se odlomil ledovec velký jako dvě Prahy. Podívejte se na obří trhlinu. Hrozí katastrofou

Moly svůj život tráví střídavě v hlubokém oceánu a v blízkosti vodní hladiny, kde se rády vyhřívají. Tento zvyk se jim ale stává osudný. Naráží do nich lodě. Nehoda s největší pravděpodobností potkala i měsíčníka, který byl objeven poblíž ostrova Faial u přístavu Horta. Přivolaní vědci z Associação de Naturalistas do Atlântico na jeho lebce objevili promáčklinu a zbytek barvy. 

Zdroj: Youtube

„Po jeho zvážení jsme navíc zjistili, že jde o nejtěžší existující teleostový exemplář, jaký kdy moře vyplavilo,” řekl biolog José Nuno Gomes-Pereira. Ryba měla 2744 kg, dosahovala délky 3,25 metrů a výšky 3,59 metrů.

Měsíčník

I přesto, že Moly váží více než nosorožec, pro člověka jsou zcela neškodné. Živí se medúzami, řasami a zooplanktonem. „Doufáme, že podrobná pitva odhalí více informací o tomto nádherném živočichu, jenž je stále zahalený rouškou tajemství,” dodává Gomes-Pereira. „Můžeme tak lépe plánovat jeho ochranu.”

Měsíčníci jsou totiž ohrožení nejen lodní dopravou, ale také nadměrným rybolovem a plastovými odpadky, které si pletou s potravou. 

www.iflscience.com, www.allthatsinteresting.com, www.en.wikipedia.org

Tagy Azory Wales