Celá posádka překvapeně hleděla na místo, kde se živočich objevil. V životě nic podobného neviděli. Spekulovali, že mohlo jít o žraloka. Zahlédli totiž typickou trojúhelníkovou ploutev. 

O pár dní později Jack Gray popíjel ranní kávu a brouzdal po internetu. Náhle ho zarazila fotografie béžové ryby, bezvládně ležící v přístavu Horta na souostroví Azory v Portugalsku. Vypadala jako ta, kterou potkal s rodinou na výletě.

Mola alexandrini

Jednalo se o vzácnou Molu alexandrini neboli měsíčníka. Největší kostnatý druh ryby na světě. Dorůstá délky až čtyř metrů a váží přes dvě tuny. Pyšní se plochým tělem a velkými ploutvemi. Vyskytuje se po celém světě s výjimkou polárních oblastí. Nejlépe se jí ale daří na otevřeném prostoru tropických a mírných moří.

Moly svůj život tráví střídavě v hlubokém oceánu a v blízkosti vodní hladiny, kde se rády vyhřívají. Tento zvyk se jim ale stává osudný. Naráží do nich lodě. Nehoda s největší pravděpodobností potkala i měsíčníka, který byl objeven poblíž ostrova Faial u přístavu Horta. Přivolaní vědci z Associação de Naturalistas do Atlântico na jeho lebce objevili promáčklinu a zbytek barvy. 

Zdroj: Youtube

„Po jeho zvážení jsme navíc zjistili, že jde o nejtěžší existující teleostový exemplář, jaký kdy moře vyplavilo,” řekl biolog José Nuno Gomes-Pereira. Ryba měla 2744 kg, dosahovala délky 3,25 metrů a výšky 3,59 metrů.

Měsíčník

I přesto, že Moly váží více než nosorožec, pro člověka jsou zcela neškodné. Živí se medúzami, řasami a zooplanktonem. „Doufáme, že podrobná pitva odhalí více informací o tomto nádherném živočichu, jenž je stále zahalený rouškou tajemství,” dodává Gomes-Pereira. „Můžeme tak lépe plánovat jeho ochranu.”

Měsíčníci jsou totiž ohrožení nejen lodní dopravou, ale také nadměrným rybolovem a plastovými odpadky, které si pletou s potravou. 

www.iflscience.com, www.allthatsinteresting.com, www.en.wikipedia.org