Reinhold Messner byl posedlý hledáním Yettiho. Viděl ho, ale byl velmi zklamaný

Existuje Yetti?

Existuje Yetti?

Foto: Profimedia.cz

Sněžný muž neboli Yetti obývající pohoří Himálaj se v legendách a pohádkách objevuje již před 19. stoletím. První záznam hlášených stop pochází z roku 1899, kdy skotský průzkumník, profesor tibetštiny, chemie a patologie, indický armádní chirurg a amatérský archeolog ve svém průvodci Mezi Himálajemi napsal, že patří tvorovi podobnému opici.

Četnost zpráv, kdy lidé spatřili záhadnou chlupatou postavu nebo alespoň její stopy, se zvýšila na počátku 20. století. I u nás se vysílal večerníček Sněžný muž Hugo a Yettiho potkali i Káťa a Škubánek nebo Bob s Bobkem.

Zdroj: Youtube

V roce 1925 zahlédl fotograf a člen Royal Geographical Society Nikólaos Tompázis poblíž ledovce Zemu tvora o výšce 4,5 metru. Ze vzdálenosti 270 metrů ho pozoroval minutu. „Byla to nepochybně lidská bytost stojící vzpřímeně. Myslím, že na sobě neměla žádné oblečení," napsal. Když o dvě hodiny později sestoupil z hory, uviděl stopy podobné lidským. Byly ale mnohem větší. Na délku měly 18 cm a na šířku 10 cm.

Messner a Yetti

Zájem o sněžného muže dramaticky stoupl v 50. letech 20. století, kdy horolezec Eric Shipton při výstupu na Mount Everest vyfotografoval ve výšce 6 tisíc metrů nad mořem řadu velkých otisků nohou. V nadcházejících letech se objevily další fotky stop, obrysů bytosti nebo dokonce i skalp s vlasy.

Zdroj: Youtube

Příběhem o Yettim byl fascinován také italský horolezec Reinhold Messner. Ten za bájným chlupatým hominidem zorganizoval více než dvacet výprav. Během 16 let zdolal 14 nejvýších hor světa, a to dokonce bez pomoci kyslíkového přístroje. Ušel více než 20 tisíc kilometrů. Vše s cílem potkat Yettiho.

Starověké etruské hrobky v Tarquinii v Itálii. Malované pohřební komory.

V Itálii byly objeveny záhadné podzemní starověké pyramidy. Nahlédněte dovnitř

První impuls dostal v roce 1986 v odlehlé oblasti na východě Tibetu, kdy mu tamní obyvatelé o sněžném muži vyprávěli. „Později jsem mluvil s lidmi z Nepálu, Bhútánu, Indie, Pákistánu i Afghánistánu. Každý ho znal, nějak popisoval a měl pro něj své jméno," vysvětluje Messner.

Jak vypadá Yetti?

Snažil se najít tvora, jež by vypadal tak, jako v legendách. Nakonec se mu to podařilo. „Představám o Yettim nejlépe odpovídá tzv. sněžný medvěd či medvěd himalájský, odborně nazývaný medvěd ušatý (Ursus thibetanus). Tím, čím se živí, jak vypadá, a že dokonce píská."

Ursus thibetanusUrsus thibetanusZdroj: Profimedia.cz

Yetti má, dle popisu domorodců, v mládí načervenalou srst, jež později tmavne a šedne. Dožívá se až 30 let, živí se ovocem a je citlivý na hluk. „Před tisíci lety žili medvědi spolu s lidmi, kteří se jich pochopitelně báli. Později se z nočních setkání staly legendy," vysvětluje horolezec.

Obři stále existují.

Kašmírští obři z Dillí: Dva obrovští strážci na sebe strhli veškerou pozornost

Jeho teorii nakonec potvrdila analýza DNA. Vědci zkoumali devět vzorků, jež měly pocházet z Yettiho. Jeden patřil psovi, dalších osm třem druhům medvědů - asijskému černému, himálajskému hnědému a tibetskému hnědému. Mezi pozůstatky bájného sněžného muže patřil kus kůže z tlapy, mumifikovaná tkáň a chlupy.

Zdroj:

www.idnes.cz, www.novinky.cz, www.timesofindia.indiatimes.com, www.en.wikipedia.org