Ničivý dopad emisí

Některé státy světa vytvořily plán, jehož cílem bylo dosažení nulových emisí. Tento krok měl být provedený do roku 2050. Nulové emise znamenají, že státy světa vytvoří jen takové množství, jaké pohltí z atmosféry. 

Zpráva zveřejněná Mezivládním panelem OSN zabývajícím se změnou klimatu však ukazuje, že jde o cíl, který není dosažitelný.

Proto si odborníci přizvali na pomoc umělou inteligenci, aby zjistili, co se s naším světem stane, pokud se tvorba emisí vymkne kontrole. Hrůzná simulace, která z AI vzešla, však téměř nikoho nepotěšila. 

Cílem tohoto výzkumu bylo zjistit, jak budou vypadat jednotlivá města v roce 2100. Na výzkumu se podílel tým odborníků pro zelenou energii s ředitelem výzkumu iniciativy Net Zero z Oxfordské univerzity. Výsledky byly překvapivé. 

Pokud se lidé nenaučí, jak emise nevytvářet, může za 70 let nastat na naší planetě poměrně velký problém. 

Hrůzná simulace

Pro zjištění, jak budou vypadat světová města typu Toronto, New York, Moskva, Tokio a další byl použitý nástroj umělé inteligence pro predikci budoucnosti. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Zjistilo se, že pokud Toronto nedodrží plán nulových emisí, stane se z něj tmavé a velmi znečištěné město. Klimatická nouze, kterou město vyhlásilo již v roce 2019, tak za 70 let dosáhne fatálního maxima. 

Úroveň znečištění bude tak vysoká, že šance na nápravu již nebude. 

Dobře na tom ale nebude ani New York. Ten se potýká se silným znečištěním již dnes. Další dopad emisí by způsobil, že veškerá zeleň, která je v New Yorku dosud k vidění, by zmizela. Nenávratně poškozený by byl také Central Park. 

Narůstající dopad emisí by ovlivnil i Londýn. Období léta by trvalo déle, teploty by byly vyšší a všudypřítomné sucho by mělo neblahý dopad na veškerou faunu a flóru. Průměrná teplota by se zvýšila až o 3 °C. Z dlouhodobého hlediska by to vedlo k nekončící vlně veder, která by neblaze ovlivnila psychiku obyvatel. 

Kvalita ovzduší by se výrazně zhoršila a město by zasáhlo velké znečištění. Vzhledem k narůstajícím teplotám a vlně veder během letních měsíců by to mohlo způsobit zdravotní komplikace kardiakům nebo lidem postižených astmatem. 

Vědci varují, že lidé musí změnit své návyky. Pokud se tak nestane, následky mohou být hrozivé. Některá města to může změnit k nepoznání. 

Zdroje: www.naturevolve.com, www.resetera.com, businesstech.co.za