Celá dvě desetiletí používal tento nenápadný muž nevědomky zvláštní oblázek jako spolehlivou zarážku na dveře. Netušil, že sedí na vesmírném zlatém dole v hodnotě neuvěřitelných 100 000 dolarů! Oblázek, ve skutečnosti pravý meteorit, čekal, aby odhalil svou pravou identitu přímo před jeho nosem. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Vesmírný kámen byl skutečně neobyčejný

Mona Sirbescuová, geologická nadšenkyně z Centrální michiganské univerzity, se postarala o to, aby majitel meteoritu utrpěl skutečný šok. Profesorka Sirbescuová už viděla spoustu nadějných držitelů hornin, které by mohly „pocházet z hvězd“, ale žádný z nich nebyl skutečně tak hvězdný jako tento. „Osmnáct let byla odpověď kategoricky 'ne'," vzpomínala vzrušeně geoložka, která si sama přála, aby se ukázalo, že jde o neobyčejný kámen. Ale tentokrát to bylo jiné - kamínek, který sloužil jako zarážka dveří, měl vesmír skutečně vyrytý v samotné své podstatě.

Jediný pohled profesorce Sirbescuové napověděl, že se nejedná o jen tak ledajaký kámen. Byl to skutečný meteorit, relikvie ze samotného vesmíru, která se pyšnila 88,5 % železa a 11,5 % niklu. Později se po dalších zkoumáních ukázalo, že to nebyl jen tak ledajaký meteorit; byl to šestý největší meteorit svého druhu, který byl kdy v objevený v Michiganu, státě známém nejen svými Velkými jezery.

Muž se zachoval jako skutečný charakter

Je to nejcennější exemplář, jaký jsem kdy v životě držela v ruce, a to jak z finančního, tak z vědeckého hlediska," prohlásila profesorka Sirbescuová a jen stěží ovládala své vzrušení. Tento vesmírný zázrak, přezdívaný "edmorský meteorit" podle místa svého zrodu, který byl ve 30. letech 20. století spojený se Zemí, chladl na farmě v Edmore, dokud se nedostal nechtěně do hledáčku médií.

Tím však příběh nekončí. Když došlo k odhalení, majitel kamenu se rozhodl, že peníze pro něj nejsou všechno. Místo toho se vydal na misi podělit se o svůj nově nalezený poklad se světem a nabídl 10 % hodnoty meteoritu Centrální michiganské univerzitě. Toto altruistické gesto všechny překvapilo a dokázalo, že dary vesmíru mají někdy větší cenu než pouhé bohatství.

Ve světě, kde se poklady mohou na první pohled skrývat, září příběh meteoritu Edmore jako maják. Zatímco se díváme ke hvězdám a zemi pod našima nohama, cesta jednoho muže od zarážky dveří ke skutečnému vzácnému meteoritu nám připomíná, že tajemství vesmíru čekají na odhalení i na těch nejnepravděpodobnějších místech.

Zdroje: www.sciencealert.com, edition.cnn.com, www.dailymail.co.uk