Zde na něj šest let sedal prach. David Hole ho nechtěl vyhodit. Stále doufal, že ho nějakým způsobem rozbije. Byl přesvědčen, že obsahuje zlatý nuget. Kámen byl totiž extrémně těžký. Navíc ho našel v Maryborough Regional Park v oblasti Goldfields, kde v 19. století vrcholila australská zlatá horečka.

Když jednoho večera opět seděl a přemýšlel, jak z balvanu vydolovat ukryté zlato, vzpomněl si, že v místních novinách viděl inzerát melbournského muzea, který nabízel určování kamenů. Věřil, že odborníci by mu mohli poradit. 

Zlato nebo meteorit

Ve chvíli, kdy David Hole vyndal z batohu svůj nález, geologové Dermot Henry a Bill Birch vytřeštili oči. „Měl na sobě takové pěkné dolíčky. Byla to první indicie, že se jedná o něco vzácného,” vysvětloval Dermot Henry. „Když těleso prochází atmosférou, jeho povrch se taví. To vytváří typické prohlubně. Další byla jeho váha.” Následná laboratorní analýza potvrdila, že kámen pochází z vesmíru a je starý 4,6 miliard let.

Vzácný meteorit se skládá z hustých sloučenin železa a niklu. Obsahuje navíc kapičky silikátových minerálů, nazývané chondrule, jež krystalizovaly ze super horkého oblaku plynu, který vytvořil naši sluneční soustavu. 

„Asi před 4,6 miliardami let gravitace podobné kameny shlukovala dohromady, aby vytvořila Zemi a další planety. Některé kusy chondritu ale stále obíhají v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem,” říká geolog. „Ty do sebe občas narazí a jejich zbytky zamíří do vesmíru.”

Meteorit z Maryborough

Takový osud potkal i meteorit z Maryborough. Když vstoupil do zemské atmosféry, zahřál se. Jeho povrch zčervenal a roztavil se. Poté s žuchnutím přistál v hustém křoví, kde ho David Hole pomocí detektoru kovu objevil.

Zachovalost horniny a uhlíkové datování napovídá, že na naši planetu dorazil před 100 až 1000 lety. Vzhledem k tomu, že váží 17 kilogramů, jedná se o druhý nejtěžší, jaký byl v Austrálii nalezený. Podle vědců je tedy mnohem vzácnější než zlato. Jeho hodnota se pohybuje kolem 100 tisíc dolarů, zhruba tedy 2 200 000 Kč.

Zdroje: www.abc.net.au, www.sciencealert.com, www.smh.com.au, www.mirror.co.uk