Na Sahaře se našel meteorit starší než Země sama. Má podivnou strukturu i barvu

Elena Velímská | 2. 4. 2022

V květnu roku 2020 byl nalezen v saharské poušti v Alžírsku prastarý meteorit. Takové malé úlomky ze sourozeneckého batolátka naší planety. Dostal jméno Erg Chech 002 (EC 002) a je dalším dílkem do skládačky jménem Vesmír. Má tak pro vědce velký význam.

Významný nález

Na Zemi bylo dosud objeveno přes tři tisíce meteoritů z kůry a plášťových vrstev kamenných asteroidů, které však vědcům poskytly jen málo informací o protoplanetách z dob, kdy se Sluneční soustava teprve vytvářela. Meteorit EC 002 z alžírského Adraru je však jiný. Vědci odhadují jeho stáří na 4 656 miliard let a dle jeho věku a složení minerálů soudí, že je z mladičké planety, která vznikala v rané sluneční soustavě. Obrazně řečeno, je to kousíček starší sestry Země, který může hodně napovědět o vzniku planet.

Zdroj: Youtube

EC 002 v rukou vědců

Na výzkumu unikátního meteoritu se podílelo několik institucí. Analýzu složení provedli výzkumníci z Centra pro studium meteoritů z Arizonské státní univerzity. „Tento meteorit je nejstarší dosud analyzovanou magmatickou horninou a vrhá světlo na vznik prvotních kůr, které pokrývaly nejstarší protoplanety,“ uvedli autoři studie. Stáří meteoritu určili dle izotopů hliníku a hořčíku a podle chemického složení soudí, že je z prastarého tělesa a vzniknul z částečně roztaveného magmatu v jeho kůře. Ta byla tvořena andezitem s vysokým obsahem oxidu křemičitého. V kůře nebyly chondrule, to jsou kulatá minerální zrnka, takové roztavené kapičky, které poletující vesmírem, dokud si je nepřitáhne nějaký asteroid. Což znamená, že se planetka teprve rodila.

Zdroj: Youtube

EC 002 na pohled

Pradávnou magmatickou horninu z vyhaslé planety popsali vědci z amerického Lunárního a planetárního institutu. Uvedli, že je velmi neobvyklý. Úlomky „… mají poměrně hrubá zrna. Jejich barva se pohybuje od odstínů hnědé až po béžovou. Jsou ojediněle poseté krystalky. Větší jsou zelené a žlutozelené, menší žlutohnědé.“ Veškeré poznatky jsou zcela nové a „… v rozporu s tím, co o meteoritech dosud víme. Liší se od všech známých skupin asteroidů,“ zmiňují ve studii vědci. Výzkumníci porovnali EC 002 s objekty v databázi Sloan Digital Sky Survey a nenašli žádnou shodu. „EC 002 se naprosto liší. Doposud nebyl identifikován žádný objekt se stejnou spektrální charakteristikou,“ uvedli. Ze studie vyplývá, že v době, kdy se rodily planety Sluneční soustavy, většina zanikla. Buď byly zničeny srážkou s jinými, nebo je pohltily ty větší a „úspěšnější“ jako Mars, Venuše, Merkur nebo Země. Zanechaly po sobě jen málo stop. Jednou z nich je EC 002, proto je nejen velmi jedinečný, ale i vzácný.

Zemi obíhá druhý Měsíc. Pro vědce byl jeho objev velkým překvapením
Cestování

Zemi obíhá druhý Měsíc. Pro vědce byl jeho objev velkým překvapením

Saturnu se narodil nový měsíc. Jeho osud je nejistý, vědci netuší, co s ním bude
Cestování

Saturnu se narodil nový měsíc. Jeho osud je nejistý, vědci netuší, co s ním bude

Zdroje: www.livescience.com, www.pnas.org, nationalpost.com

Tagy Adrar Alžírsko asteroid Mars Merkur meteorit Sahara Sluneční soustava Venuše Země