www.dailymail.co.uk, www.npr.org, www.edition.cnn.com

Těleso 2023 DW je dlouhé jako olympijský bazén, tedy padesát metrů. Dosahuje průměru 165 metrů a pohybuje se rychlostí 25 kilometrů za sekundu. K Zemi by se mělo přiblížit 14. února roku 2046 v 16:44 hodin. Zda opravdu dojde ke střetu ale odborníci netuší. 

„Předpokládané dopadové zóny se táhnou od Indického k Tichému oceánu a od západního po východní pobřeží USA s možností pádu na Los Angeles, Washington DC nebo Havaj,” varuje NASA.

2023 DW

S největší pravděpodobností se ale kamenného objektu nemusíme bát. „Současné výpočty ukazují, že šance na srážku dosahuje asi 0,15 %. Samozřejmě data denně aktualizujeme a těleso bedlivě pozorujeme,” uvedla Evropská kosmická agentura.

Ta 2023 DW zařadila na první příčku na „seznamu rizik“ pro objekty, které se ocitly v blízkosti Země. „Během příštích týdnů budeme zpřesňovat parametry jeho trajektorie, abychom měli stoprocentní jistotu, zda asteroid protne naši oběžnou dráhu,” napsal na Twitteru Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České Republiky. 

V případě, že by do nás planetka narazila, střet by byl srovnatelný s tzv. tunguzskou událostí, k níž došlo 30. června roku 1908 nad Sibiří. Výbuch meteoritu v atmosféře a masivní rázová vlna zničila téměř 2 000 čtverečních kilometrů přírody a vše živé, co jí obývalo. Polámáno a spáleno bylo 80 milionů stromů, zmizela celá sobí stáda i hlídací psi.

Valentýnský meteorit

I kdyby těleso zasáhlo naši Zemi, odborníci nepředpokládají, že by nastal konec světa. Zničilo by však města, mohlo by způsobit vlnu zemětřesení a tsunami a vyžádalo by si tisíce lidských životů. 

Zdroj: Youtube

V případě, že by výpočty ukázaly, že ke střetu dojde, vědci by se možná rozhodli zopakovat misi Double Asteroid Redirection Test (Dart), která úspěšně změnila cestu malého asteroidu tím, že do něj narazila kosmická loď.