Protože hlubokomořské dno postrádá konvenční potravu, jako je fytoplankton nebo rostliny, vědci se stále snaží zjistit více o tamním potravním řetězci. V náročném prostředí se organismy musí živit směsí, která zahrnuje organický detrit, jako je živočišný odpad a rozkládající se zbytky shora.

Z aligátora nic nezbylo

Vědci Craig McClain a Clifton Nunnally z Louisiana Universities Marine Consortium (LUMCON) se touto zvláštní studií zabývali a své výsledky nyní publikovali v časopise PLOS One.

Když vědci umístili tři uhynulé aligátory do ohromující hloubky 2000 metrů v Mexickém zálivu, učinili překvapivý objev. Když se po 51 dnech vrátili k poslední mrtvole aligátora, ten byl k jejich úžasu zcela sežraný a zůstala po něm jen záhadná hnědá chmýří pokrývající jeho kosti.

Kam zmizel?

Analýza DNA tohoto záhadného hnědého chmýří odhalila zcela nový druh červa z rodu Osedax, který se živí kostmi. Jedná se o vůbec první pozorování jakéhokoli druhu rodu Osedax v Mexickém zálivu, což znamená významný vědecký objev.

River Dixon, doktorand v McClainově laboratoři na University of Louisiana-Lafayette a spoluautor studie, uvedl: „To, že se jedná o nový druh, jsme potvrdili porovnáním DNA živočichů, které jsme nasbírali, s DNA známých druhů rodu Osedax. Zjistili jsme, že DNA se liší natolik, že naše vzorky lze kvalifikovat jako nový druh."

Zbývající dvě mrtvoly aligátorů nabídly stejně zajímavá zjištění. Jedna z nich byla rychle zkonzumovaná za méně než 24 hodin obřími izopody, kteří jsou známí svou schopností vydržet delší dobu bez potravy.

Monstrum z hlubin?

Osud třetího aligátora byl však zahalený tajemstvím. Po návratu na místo vědci objevili nápadné stopy po tahání v místech, kde byla mršina původně uložená. Další zkoumání vedlo k šokujícímu odhalení: s celým aligátorem utekl tvor značných rozměrů. Výpočty ukázaly, že síla kousnutí potřebná k přetržení lana odpovídala síle kousnutí velkého žraloka.

Tímto neobvyklým a odvážným experimentem vědci odhalili nové poznatky o jedinečné dynamice hlubokomořského ekosystému a znovu prokázali, že hlubiny oceánu skrývají množství záhadných tajemství, která ještě nebyla odhalená.

Na video z celého experimentu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

O jaké monstrum se ale jednalo, s jistotou nevíme…

Zdroje:  earthlymission.com, www.atlasobscura.com,  eu.houmatoday.com, www.chron.com