Michael Beran se narodil 4. října v Brně do rodiny plné hudebního talentu. Jeho otec, kytarista, a ostatní členové rodiny, kteří byli rovněž hudebně založení, vytvořili Beranovi prostředí plné umělecké inspirace. Tento mladý talent navštěvoval dramatický kroužek a již v raném věku okusil svět filmu. I když jen v malých rolích. Objevil se například jako kompars v seriálu Četnické humoresky.

První krůčky na cestě k herectví

Beranovo účinkování v brněnském Městském divadle, kde se objevil v inscenacích jako Všechno je v zahradě, West Side Story a dalších, mu poskytlo důležité herecké zkušenosti. Jeho první výraznější filmovou příležitostí byl školní snímek Potkan z roku 1998, kde spolupracoval s režisérem Janem Coufalem.

Průlom s Pelíšky

V roce 1999 přišel Beranův průlom – role Michala Šebka v kultovním filmu Pelíšky. Tato postava pubertálně zakomplexovaného gymnazisty mu přinesla oblibu u širokého spektra diváků. Beran, tehdy sedmnáctiletý a studující na konzervatoři, měl pocit, že tato role mu otevře dveře k hvězdné kariéře. Ale realita byla jiná.

Hvězdné kariéry se nedočkal

I přes úspěch ve filmu Pelíšky se Beranův herecký sen nesplnil podle očekávání. Svoje herecké dovednosti využil především v dabingu, a přestože byl přijat na konzervatoř na první pokus, velké filmové role se nedostavily. Jeho absolventskou rolí na konzervatoři byl dr. Zvonek Burke, postava, kterou ve filmu Pelíšky ztvárnil jeho filmový strýc Bolek Polívka.

Práce v produkci

Beran pokračoval ve studiu, když v roce 2003 dokončil obor divadelního manažerství na DIFA JAMU Brno. Následně se začal orientovat na práci v televizní produkci, což nakonec vyústilo v pozici vedoucího produkce.

Role ve filmu a televizi

Díky doporučení od ostřiče, který pracoval na filmech Karla Janáka, se Beran objevil ve vedlejších rolích ve filmech Snowboarďáci, Vetřelci v Coloradu a Ro(c)k podvraťáků. Kromě toho se objevil i v seriálech Místo nahoře a Ordinace v růžové zahradě.

Osobní život

Beranův osobní život je dnes zaměřen na rodinu a jeho práci v produkci. Jak sám přiznává, tato práce mu umožňuje trávit více se jeho ročním synem a manželkou, což by mu herecká kariéra neumožnila. I když se jako herec na filmovém plátně objevuje méně, Beran stále zůstává součástí uměleckého světa, tentokrát však z pozice za kamerou.

Přestože se jeho herecká kariéra nevyvinula podle původních představ, jeho příběh je příkladem adaptability a hledání nových cest v uměleckém světě. Jeho přínos k české filmové a televizní produkci je důležitým příspěvkem k domácí kulturní scéně.

Zdroje: csfd.cz, expres.cz, blesk.cz