Idylický statek tvořený dvorem, dvěma obytnými částmi, stodolou, bazénem a ovocným sadem byl pro Michala Tučného místem, kde prožil některé z nejkrásnějších chvil svého života. Úplně původně jej s manželkou zakoupil jako prázdninový domek. Nakonec se v něm ale natolik zabydleli, že se do statku přestěhovali natrvalo.

Připomeňte si písně Michala Tučného zde:

Zdroj: Youtube

Patřil rodině Zdeňka Trošky

Usedlost má zajímavou historii. Původně patřila tetičce režiséra Zdeňka Trošky. Ten ji nakonec nabídnul ke koupi herečce Heleně Růžičkové, která v té době zrovna sháněla chalupu. Když se ale herečka dozvěděla o tom, že má o stavení zájem i zpěvák Michal Tučný, rozhodla se mu chalupu přenechat a sama si nakonec pořídila jinou.

Tučný, jenž byl často označován za krále české country, byl nejen vynikajícím zpěvákem, ale také věrným milovníkem venkovského života. Jeho chalupa se stala místem, kde našel útěchu a inspiraci pro mnohé ze svých písní.

Další osud domu

Po smrti Tučného v roce 1995 se chalupa dostala do péče jeho manželky Marty. Ta už později ale nestačila místo sama udržovat, a tak se rozhodla jej prodat. Prodej to ale nebyl vůbec jednoduchý a manželka legendy české country hudby musela značně slevit z původní ceny. Nejdříve totiž za statek požadovala osm miliónů korun. Zájemci se ale zrovna nehrnuli. Nakonec se jej podařilo prodat novému majiteli za 3,5 milionu korun.

Velká pocta

Jako výraz uctění památky Michala Tučného se každoročně v srpnu koná v Hošticích festival Poslední kovboj. Festival, původně konaný v místě zvaném Stodola, byl přesunut do bývalé filmové hospody U Javoru z filmu Slunce, seno jahody, nyní známé jako U Miluny. Prostory hospody byly zároveň zvětšeny, aby dokázaly pojmout větší množství fanoušků.

Festival Poslední kovboj oslavuje nejen hudbu Michala Tučného, ale i celou českou country kulturu.

Dodnes známá stavba

Chalupa Michala Tučného stojí jako symbol lásky k venkovskému životu a country hudbě a byla pro zpěváka neustálým zdrojem inspirace. Tento velký statek skrytý v jihočeské krajině je důkazem, že i v tichém útočišti může vzniknout odkaz, který přetrvává generace. Jeho hodnota není jen v cihlách a maltě, ale v duchu a vřelosti, kterou Tučný do svého domova vnesl a která zde dodnes přetrvává.

Zdroje: ahaonline.cz, poznatsvet.cz, tn.cz