Z hercova pozadí

Charismatický Michele Placido pochází z velmi chudých poměrů a jeho předkem je známý a obávaný bandita Donatello, dnes považovaný za lidového hrdinu, jinými slovy za zbojníka. Placido se narodil dne 19. května 1946 v Ascoli Satriano. Než začal studovat akademii dramatických umění vystřídal řadu zaměstnání, v Římě pracoval jako policejní důstojník.

Svou hereckou kariéru začal na jevištích, jeho filmografie, která čítá desítky postav, se začíná psát na počátku 70. let, kdy dostal také své první televizní role. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a záhy se stal držitelem domácích ocenění. První mezinárodní, a to Stříbrného medvěda na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně, získal za roli homosexuálního dělníka v melodramatu Ernesto (1978).

V ohrožení

V roce 1983 mu přinesla velkou popularitu už první řada seriálu Chobotnice, v němž ztvárnil postavu policejního inspektora. Hraje ho v dalších třech řadách, než ho scénář nechá zemřít. Seriál zcela věrně ukázal nekalé praktiky mafie, politickou korupci, bankovní převody a podvody. Z tohoto důvodu během první série čelili filmový tvůrci i sám herec výhrůžkám ze strany mafie, další díly se proto točily na utajovaných místech v zahraničí.

Zejména poslední řada, vzbudila velký ohlas a diváci se dožadovali dalších dílů. Říká se, že tvůrcům nejmenovaný americký boháč nabídnul za pokračování milion dolarů. Přestože Placido v dalších dílech odmítnul hrát, tvůrci se rozhodli pokračovat. Bez Placida už nebyla „chobotnice chobotnicí“, i tak má seriál ještě šestou řadu, která se na počátku 90. let natáčela na také na několika místech u nás, včetně Prahy. Vy, kteří tento seriál znáte víte, že si v něm zahráli i naši herci, a to dokonce mafiány.

Postavu strážce zákona, který bojuje s organizovaným zločinem, ztvárnil Placido v řadě dalších filmů a televizních inscenací, byl soudcem, v Posledním kmotrovi stál na opačné straně a byl šéfem mafie.  Jednou z posledních rolí je kardinál Francesco Maria del Monte ve francouzsko-italském dramatu Caravaggiův stín (2022), který také režíroval, a v němž si zahrála i jeho manželka.

Velká rodina

Michele Placido je nejen herec, od 90. let také režíruje a píše scénáře. I v této oblasti je úspěšný, tři z jeho filmů byly nominovány na Zlatého lva na benátském filmovém festivalu, je držitelem devíti domácích cen. Také jeho soukromý život je provázaný s filmem. Jeho první manželkou byla pět let známá italská herečka Simonetta Stefanielli, kterou svět zná z filmu Kmotr. S ní má tři děti, nejstarší je dcera Violante, známá herečka a zpěvačka, také synové Michelangelo a Brenno se dali na hereckou dráhu, stejně jako syn Inigo, kterého má s přítelkyní Virginií Alexandre.

Poslední, dnes osmnáctiletý potomek jménem Gabriele, pochází ze svazku s herečkou Federicou Vincenti (*8. listopadu 1983). Brali se po desetiletém vztahu dne 14. srpna 2012, tedy když jí bylo dvacet devět let a jemu šedesát šest. Na oslavě letošních hercových narozenin se sešlo všech jeho pět dětí, i jeho jedenáctiletý vnuk Vasco, syn jeho jediné dcery.

Před třemi lety byl Michele Placido jmenován ředitelem Teatro Comunala ve Ferraře.

Zdroje: www.ilmessaggero.it, www.imdb.com, en.wikipedia.org, www.idnes.cz