www.ancient-code.com, www.discovermagazine.com, abc7chicago.com

Přestože byl objev učiněn již počátkem roku 2007, o jeho existenci se téměř nevědělo. 

Na dně jezera vědci našli další, ještě záhadnější Stonehenge

Když v roce 2007 hledal Mark Holley, podmořský archeolog, na dně Michiganského jezera vraky lodí, objevil podivnou řadu kamenů. Ačkoliv neměl tušení, o co se jedná, domníval se, že ji postavili dávní lidé. 

Jeden kámen připomínal rytinu mastodonta. Nález ihned vyvolal senzaci o objevu nového a mnohem záhadnějšího Stonehenge. Ten se měl nacházet na samém dně jezera Michigan.

Objev kamenné struktury, ležící přibližně 12 metrů pod hladinou jezera, učinil Holley za pomoci sonaru spolu se svým kolegou, Brianem Abbotem. Namísto ztracených vraků lodí tak oba muži narazili na jeden z nejneuvěřitelnějších objevů století.

Použití technik dálkového průzkumu je v moderní archeologii běžné. Vědci díky nim zkoumají dna jezer, ve snaze objevit skryté struktury. Právě díky tomu pak v zátoce Grand Traverse v Michiganském jezeru objevili doslova prehistorické překvapení.

Je to objev století, tvrdí

Na místě nálezu jsou malé a větší kameny, které jsou uspořádané do tvaru kamenného kruhu. To však není jedinou záhadou, kterou vědci na dně jezera spatřili. Dalším z objektů vyfotografovaných pod vodou byl obří kámen, znázorňující jakousi pravěkou rytinu.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Na ní je vyobrazen mastodont, zvíře, které tuto oblast s velkou pravděpodobností v dobách před mnoha tisíci lety obývalo. 

„Když to vidíte ve vodě, jste v pokušení říct, že je to naprosto skutečné. Je však potřeba, aby přišli další odborníci a celou skutečnost ověřili," uvedl Holley. 

Kámen s vyobrazením mastodonta je přibližně 4 metry vysoký a asi 5 metrů dlouhý. Na jeho povrchu je mnoho trhlin. To dokazují i pořízené fotografie. Zatímco se některé z rytin zdají přirozené, jiné vypadají jako vytvořené člověkem. 

Vědci se domnívají, že stavba, podobná Stonehenge, může být stará asi 9000 let. Přesné souřadnice nálezu jsou dosud v utajení. Důvodem jsou místní indiánské kmeny, které si nepřejí příliv turistů na své území, a proto si dali tuto podmínku. 

Michigan je sladkovodní jezero ve Spojených státech, patřící do skupiny severoamerických Velkých jezer. Je jediné z těchto jezer, které se nachází na území Spojených států.

Nachází se jižně od Hořejšího jezera, je spojeno s Huronským jezerem Mackinackým průlivem, se systémem řek Mississippi - průplavem Chicago - Lockport. Z hlediska hydrografie pak tvoří Michigan a Huron jednu soustavu, geograficky jsou to však dvě zcela samostatná jezera.

Pokud se prokáže, že jde o rytinu vytvořenou člověkem, její datace by spadala do doby poledové, doby, kdy se na horním středozápadě USA skutečně vyskytovali lidé i mastodonti. Je však třeba dalších důkazů, které tuto teorii budou schopny s jistotou potvrdit.