Jméno muže na fotce z mládí je spojeno s mnoha hity. A právě jedním z těch nejslavnějších se vám pokusíme poodhalit jeho totožnost.

Předtím než se tento zpěvák, skladatel, kytarista, ale i flétnista vydal na hudební dráhu, vypadala jeho budoucnost spíše na strojní inženýrství. Jenže jeho láska k hudbě jej zavedla na jinou cestu.

Svoji skupinu, jejíž jméno vám ještě neprozradíme, založil po jedné příhodě a dobrodružství na řece Lužnici, kde s kamarádem Antonínem Hájkem a dalšími kamarády zahájili éru jedné z nejznámějších českých kapel.

Život v datech

Tento muž se narodil 6. května 1944 v Praze. To ještě nikdo netušil, jak moc populární se nejen on, ale celá kapela, jejímž zakládajícím členem byl, stane.

Písničky tohoto uskupení se staly součástí hudebního folkloru, a právě tento muž byl jejich autorem. Kromě hudební kariéry byl ale i přispěvatelem charity, stál u zrodu založení Nadace Dětské srdce, která pomáhá dětem se srdeční vadou. Podporoval také fotbalový tým na Vysočině.

Jeho jméno je ale nejvíce spojeno s již zmíněnou skupinou, která byla za komunismu nucena změnit název. Místo angličtiny se všude ozývala jen ruština, proto anglický název skupiny působil na tehdejší režim jako červený hadr na býka.

Skupina se ale prosadila nejen v Československu, ale i za hranicemi. Během let její členové procestovali mnoho zemí. Až po sametové revoluci v roce 1989 se skupina opět vrátila k původnímu názvu, tedy tomu anglickému. A není to jediná skupina, která přicházela z anglického názvu na český a zase zpět (například Greenhorns – Zelenáči).

Pokud ještě nevíte, kdo je na fotce z mládí, jeho tragická smrt vám dá odpověď.

Neštěstí v Kolumbii

Stejně jako například Karel Zich, i tento zpěvák a muzikant zemřel tragicky, ve vodě, a to při potápění v Kolumbii. Symbiolické je i datum jeho smrti – právě na výročí převratové revluce.

Tento muž zemřel 17. listopadu 2005 po střetu s motorovým člunem.

Jeho nadšení pro potápění a podmořský svět se mu stalo osudovým, když se při sledování podvodní krásy dostal do cesty přijíždějící lodi.

„Příď narazila do Milanovy hlavy a omráčila ho. Vzápětí mu ale lopatka lodního šroubu přeřízla vaz, přejela z levé strany přes krk a protrhala tepny,“ líčil strašlivý moment jeho kamarád, který byl nehodě přítomen.

Na dokument, kde říká jeho kamarád Jiří Veisser, že ho mohl zachránit, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Tajemství prozrazeno

Milan Dufek – samozřejmě, že se jedná o tohoto sympaťáka – na místě na následky zranění vykrvácel. „Bylo to naprosto hrozné, zdrcující. Byl tak nadšený z celého dne, protože koncert v kolumbijské Cartajeně se perfektně vydařil… Spát jsme po té tragédii už nemohli ani jedinou noc. Pít jsme nemohli. Byly to ty nejkrušnější dny…,“ vzpomínal Dufkův kamarád Vladimír Šalanský, který celou potápěcí akci navrhl.

Přestože některé zdroje uváděly, že muzikanta v mžiku rozdrtil rychle jedoucí člun, realita byla jiná. Média tehdy psala, že se moře zabarvilo doruda. Pro všechny, i fanoušky skupiny Rangers, neboli Plavce, to byl obrovský šok.

Jejich hity, jako Inženýrská odysea, Trpasličí svatba nebo Pole s bavlnou jsou evergreeny.

Poznali jste Milana Dufka na úvodní fotce?

Zdroje: www.krajskelisty.cz, cs.wikipedia.org/Milan_Dufek, www.blesk.cz