Z pevného zázemí

Byla velmi talentovaná a nelze se divit. S hudbou v krvi se narodila. Její tatínek původem ze Zakarpatské Ukrajiny byl sice architekt, ale maminčina větev stromu života byla hudební. Pradědeček a dědeček byli skladatelé a vydávali hudebniny, rodina měla obchod s klavíry a pianiny, který vedl její strýc. Maminka Zdena hrála výborně na housle a zpívala ve sboru Národního divadla. Když se jí Milena Zahrynowská dne 10. listopadu 1941 narodila, vzdala se své pěvecké kariéry a věnovala se plně mateřským povinnostem.

Dcerka rodičům od malička dělala radost i tím, že projevovala hudební nadání, které oba rodiče podporovali. Učila se hrát na klavír, zpívala, chodila do baletu. Po základce tak její kroky směřovaly na Státní konzervatoř. Zvolila si taneční a hudební obor, ve třetím ročníku ale přestoupila na skladbu a dirigování.

Již během studií zpívala a tančila v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého a hostovala v Divadle na Fidlovačce. Byla nadaná, pohledná, roztomilá, živá a přirozená, zároveň také pracovitá, žila tělem i duší pro tanec a zpěv i herectví, skládala krásné melodie. Měla vlastně vše, co může herečka mít pro úspěšnou kariéru…

Zlatá léta

Dříve než se po studiích stala členkou souboru Hudebního divadla Karlín jako tanečnice, zpěvačka a herečka (1963), zahrála si barovou tanečnici v psychologickém dramatu Smyk, v dalším s názvem Křik o tři roky později. Tančit v „báru“ jsme ji mohli vidět v nezapomenutelné westernové parodii Limonádový Joe nebo filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů. Jako Ester tančila v povídce Jak se koupe žena z triptychu Zločin v dívčí škole (1965).

O rok později zaujala režiséry i jako herečka a zazářila v menších i větších rolích v druhé polovině 60. let a ještě v 70. letech. Za zmínku stojí postava Esther v romantické komedii Poslední růže od Casanovy či svůdná Sofie, která se v historické komedii Slasti Otce vlasti stane milenkou Jana Lucemburského (Miloš Kopecký). Po boku Vlada Müllera si zahrála v třídílné inscenaci Prípad jasnovidca Hanussena, kterou natočilo bratislavské televizní studio.

Temperamentní Milena Zahrynowská hostovala v Semaforu, Rokoku a Paravanu. Vystupovala v televizních hudebních pořadech nejen doma, ale i na Slovensku a východním Německu, a také v rozhlase.

Pařížský život, z operety v televizním pořadu Papá Offenbach:

Zdroj: Youtube

Zapomenutá (?)

Jako sedmnáctiletá studentka se Zahrynowská zamilovala do o dvacet tři let staršího muzikologa, estetika, kritika a pedagoga, děkana Akademie múzických umění Antonína Sychry (1918–1969).

Ve dvaceti letech se za něho provdala a narodil se jim syn Michal. Manželé žili u Mileniných rodičů a maminka se o vnoučka starala, takže se herečka mohla věnovat své kariéře. Manželství si příliš neužila. Sychru postihla roztroušená skleróza s poměrně rychlým průběhem. Poslední rok a půl byl upoután na lůžko a v jednapadesáti letech zemřel.

Nástup 70. let pro ni nebyl nikterak růžový. Nebyla přijatá do nově vzniklého Svazu dramatických umělců, a tak šancí na získání divadelní role ubývalo, což herečka velmi těžce nesla a nikdy se s tím nesmířila. Většina filmů, ve kterých v 60. letech hrála, skončila v trezoru, stejně jako díly oblíbeného seriálu Pan Tau v 70. letech, ve kterých hrál Jan Werich, který se ocitnul na černé listině.

Josef Škvorecký pro ni připravoval recitál, ale emigroval. Nedošlo ani na některé další filmy, v nichž měla mít roli. Mizela z očí, mizela z myslí… Stejně jako její manžel zemřela předčasně, v pouhých pětačtyřiceti letech dne 5. prosince 1986. Přičina smrti nebyla nikdy zveřejněná.

Odkaz...

Mladá Milena Zahrynowská se sice znova neprovdala, ale stala se maminkou dalších dvou synů, Filipa (*1972) a Dominika (*1977). Kdo je jejich otec věděla jen ona, ale příjmení mají Sychra.

Starší zdědil lásku a talent k hudbě a divadlu po mamince. Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři, a jako nevlastní otec Sychra divadelní vědu na Filozofické fakultě UK. Je herec, skvělý, tanečník a šansoniér. Nese tak dál maminčinu, či vlastně rodinnou pochodeň.

Zdroje: www.krajskelisty.cz, www.super.cz, www.krajskelisty.cz