Bude Miloš Zeman zbaven funkce? Ovčáček promluvil o špíně a rozvracení republiky

Karel Frankl | 7. 6. 2021
Ovčáček Jiří
Miloš Zeman Jiří Ovčáček
Miloš Zeman

Jak ve středu uvedl senátní bezpečnostní výbor, Miloš Zeman podle něj není schopen zastávat funkci prezidenta republiky. Výbor přitom odkazoval na některé ze Zemanových výroků, přičemž některé z nich dokonce ohrožují bezpečnost České republiky. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka jde ovšem o holý nesmysl a organizovaný pokus o státní převrat. 

Je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, který zaměňuje následek s příčinou. To je výčet důvodů, které podle webu Novinky.cz uvedl Pavel Fischer, předseda senátního bezpečnostního výboru, když poukazoval na to, že podle něj není Miloš Zeman schopen vykonávat prezidentský úřad. „Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,“ doplnil ještě Fischer. „Nepamatuje si také, že není šéfem policie,“ řekl předseda výboru, proč podle něj i dalších nemůže nadále vykonávat prezidentskou funkci.

Ohrožuje bezpečnost České republiky

Bezpečnostní výbor dle webu Aktuálně.cz čerpal i ze Zemanových opakovaných prohlášení, ve kterých po výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích tvrdil, že existuje více vyšetřovacích verzí incidentu, a to navzdory tomu, že sami vyšetřovatelé, tajné služby i premiér Andrej Babiš hovořili celou dobu jen o jedné verzi.

Jak uvedl Fischer, prezident podle něj nedokáže odlišit utajovanou informaci od veřejné, čímž ohrožuje bezpečnost České republiky. O návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude Senát rozhodovat v příštím týdnu.

Pokus o státní převrat!

K rozhodnutí senátního bezpečnostního výboru se téměř okamžitě vyjádřil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten skutečnost na Twitteru označil za útok na ústavnost, svobodu a demokracii. „Krok skupiny senátorů vyvolává vážné podezření z trestného činu podle § 310 trestního zákoníku – rozvracení republiky,“ dodal ještě Ovčáček ve svém příspěvku. „Toto už není akademická nebo mediální debata. Je to organizovaný pokus o státní převrat ve stadiu zrodu. Orgány činné v trestním řízení by měly neprodleně samy od sebe konat,“ uvedl mluvčí.

Křehké zdraví a problémy s alkoholem

O zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana se v minulosti spekulovalo již nesčetněkrát. Stejně jako o jeho údajném nadměrném požívání alkoholu. Mnozí si dodnes vybavují prezidentovo zvláštní chování při příležitosti otevírání komory s korunovačními klenoty v roce 2013, kdy Zeman působil velmi unaveně a chvílemi to vypadalo, že není schopen udržet rovnováhu. Podobných excesů bylo přitom zaznamenáno hned několik.

V posledních několika měsících Zemana trápilo onemocnění nohou, a proto se z vlastní vůle přesunul na invalidní vozík. O jeho kondici se vedou zvěsti již několik měsíců. Podle Ovčáčka je ovšem prezident, alespoň co se duševního zdraví týče, zcela v pořádku. „Nenávistná opozice právě vzkázala všem s fyzickým handicapem, lidem, kteří jsou na vozíčku nebo mají diabetes: ‚Jste nesvéprávní.‘ Tuhle opoziční špínu musíme v říjnových volbách zastavit,“ napsal v jednom z postů.

Tagy Aktuálně.cz Andrej Babiš Česko Jiří Ovčáček Listina základních práv a svobod Miloš Zeman Pavel Fischer Senát Parlamentu ČR Twitter