Je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, který zaměňuje následek s příčinou. To je výčet důvodů, které podle webu Novinky.cz uvedl Pavel Fischer, předseda senátního bezpečnostního výboru, když poukazoval na to, že podle něj není Miloš Zeman schopen vykonávat prezidentský úřad. „Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,“ doplnil ještě Fischer. „Nepamatuje si také, že není šéfem policie,“ řekl předseda výboru, proč podle něj i dalších nemůže nadále vykonávat prezidentskou funkci.

Ohrožuje bezpečnost České republiky

Bezpečnostní výbor dle webu Aktuálně.cz čerpal i ze Zemanových opakovaných prohlášení, ve kterých po výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích tvrdil, že existuje více vyšetřovacích verzí incidentu, a to navzdory tomu, že sami vyšetřovatelé, tajné služby i premiér Andrej Babiš hovořili celou dobu jen o jedné verzi.

Jak uvedl Fischer, prezident podle něj nedokáže odlišit utajovanou informaci od veřejné, čímž ohrožuje bezpečnost České republiky. O návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude Senát rozhodovat v příštím týdnu.

Pokus o státní převrat!

K rozhodnutí senátního bezpečnostního výboru se téměř okamžitě vyjádřil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten skutečnost na Twitteru označil za útok na ústavnost, svobodu a demokracii. „Krok skupiny senátorů vyvolává vážné podezření z trestného činu podle § 310 trestního zákoníku – rozvracení republiky,“ dodal ještě Ovčáček ve svém příspěvku. „Toto už není akademická nebo mediální debata. Je to organizovaný pokus o státní převrat ve stadiu zrodu. Orgány činné v trestním řízení by měly neprodleně samy od sebe konat,“ uvedl mluvčí.

Křehké zdraví a problémy s alkoholem

O zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana se v minulosti spekulovalo již nesčetněkrát. Stejně jako o jeho údajném nadměrném požívání alkoholu. Mnozí si dodnes vybavují prezidentovo zvláštní chování při příležitosti otevírání komory s korunovačními klenoty v roce 2013, kdy Zeman působil velmi unaveně a chvílemi to vypadalo, že není schopen udržet rovnováhu. Podobných excesů bylo přitom zaznamenáno hned několik.

V posledních několika měsících Zemana trápilo onemocnění nohou, a proto se z vlastní vůle přesunul na invalidní vozík. O jeho kondici se vedou zvěsti již několik měsíců. Podle Ovčáčka je ovšem prezident, alespoň co se duševního zdraví týče, zcela v pořádku. „Nenávistná opozice právě vzkázala všem s fyzickým handicapem, lidem, kteří jsou na vozíčku nebo mají diabetes: ‚Jste nesvéprávní.‘ Tuhle opoziční špínu musíme v říjnových volbách zastavit,“ napsal v jednom z postů.