Tato mince prý zobrazuje podobu Ježíše. Zcela by měnila pohled na to, kdo byl

Lenka Samuely | 7. 8. 2022

Jak vlastně vypadal Ježíš Kristus? Tato otázka nedává spát jak laické, tak odborné veřejnosti více než dvě tisíciletí. Britský biblický historik Ralph Ellis tvrdí, že tajemství Spasitelovy podoby konečně odhalil.

Vědec přišel s teorií, že pravou tvář Božího syna ukazuje 24 mm široká bronzová mince, která pochází z 1. století našeho letopočtu. Doposud se věřilo, že zobrazuje krále Manu, jenž vládl mezopotámskému království Edessa na území dnešního jihovýchodního Turecka. Historik ale tvrdí, že Manu a Kristus byli jedna a tatáž osoba.

„Vím, že můj názor je kontroverzní, ale po téměř třech desetiletích výzkumu jsem si svými závěry jistý," říká Ellis. I přesto, že je Ježíš Kristus nejčastěji malovanou postavou v západním umění, v Bibli popis jeho fyzického vzhledu nenajdeme. Známý obraz s dlouhými, vlajícími vlasy a bílým rouchem údajně pochází až z 6. století našeho letopočtu.

Ježíš a král Manu. Mince jako důkaz?

Podle odborníka se muži na minci říkalo dvěma jmény. Král Izas Manu a král Ježíš Emmanuel. To je první stopa, která napovídá, že postava Krista není smyšlená. V knize Izajáš 7:14 se totiž píše: „Panna počne a porodí syna. Dají mu jméno Emanuel, což znamená Bůh s námi".

Vědci našli v Izraeli rakev se jménem Ježíše. Objev vyvolal bouřlivou diskusi
Magazín

Vědci našli v Izraeli rakev se jménem Ježíše. Objev vyvolal bouřlivou diskusi

„Mimo evangelia existuje jen velmi málo důkazů o tom, že Vykupitel existoval. To sice nemusí být problém pro věřící, což respektuji, jako historika mě to ale znepokojuje," přiznáví Ellis. „Přijal jsem za své životní poslání propojit události a lidi z Bible se známou historií."

Policie asi našla legendární Svatý grál. Vědci jsou zklamáni, vůbec není zlatý
Magazín

Policie asi našla legendární Svatý grál. Vědci jsou zklamáni, vůbec není zlatý

Bible Ježíše Nazaretského vykresluje jako pacifistického kazatele, kterého jeho následovníci nazývali Kristem a Mesiášem, což v překladu znamená „pomazaný král”. Byl ukřižován Pilátem, jenž se obával, že jeho rostoucí popularita povede ke vzpouře židovského lidu. Ellis předpokládá, že Ježíš byl ve skutečnosti král Izas Manu z Edessy a Adiabene, jehož posláním mělo být osvobození Judeje z římské nadvlády.

Pravá identita Ježíše Krista

I přesto, že historické záznamy o smrti Izase Manua mlčí, Ellis věří, že byl jedním z třech ukřižovaných židovských vůdců, o nichž se zmiňuje římsko-židovský historik z prvního století Flavius Josephus. Tento fakt má opět ukazovat na biblického Ježíše.

„Navíc se říká, že Kristus byl jediný, komu byla nasazena trnová koruna. Ta byla tradičním diadémem monarchů z Edessanu. Taktéž měl purpurový plášť symbolizující moc římských císařů. Šlo o politické symboly a toto mělo být varování pro ty, kteří by se snažili povstat proti Římu."

Zdroj:

www.express.co.uk, www.thesun.co.uk, www.podtesvati.sk

Tagy Bible Flavius Iosephus Ježíš Kristus mince Řím Şanlıurfa Turecko