www.cbsnews.com, www.wvxu.org

Floridské pobřeží je známé svými potopenými vraky, které sem každodenně lákají stovky potápěčů. Některé vraky jsou objevené a prozkoumané, spousta z nich ale leží v nedostupných hlubinách a svá tajemství si stále střeží. Čas od času se zde podaří nečekaný objev.

Lodě pro španělského krále skončily v hlubinách

Příběh vraku, který skrýval velké bohatství, začal již v 18. století, kdy zde hurikán potopil 11 lodí španělské flotily. Lodě byly na cestě z Kuby do Španělska a hodnota každé z nich byla v dnešních cenách v přepočtu 7,5 milionu korun. Lodě byly vyrobeny pro krále Filipa V., ale nikdy k němu nedopluly. Potopily se i s jejich obsahem, který byl poté nalezen až o 250 let později.

Po vracích začal pátrat tým vedený Kipem Wagnerem a některé z nich nalezl skutečně velmi mělko, na místě, kam je hurikán zahnal a vlny poté dílo zkázy dokončily. U pobřeží tak byl nalezen poklad v ceně 90 milionů korun.

Brisben a jeho tým hledačů pokladů

Brisbenova společnost od roku 2010 našla artefakty v hodnotě téměř 6,5 milionu dolarů a dalších 400 milionů ještě doufá, že najde. To znamená v přepočtu kolem 10 miliard korun.

I pod tímto nálezem se podepsal tým Brenta Brisbena, generálního ředitele společnosti 1715 Fleet Queens Jewels. Zarážející je, že loď s pokladem byla objevena přesně v den 300. výročí potopení lodí! Příběh tím dostal zcela nový rozměr, takže i skutečnost o hodnotě pokladu poté dokreslila kouzlo okamžiku.

Mince „s královskými kusy“

Brisbenův tým vyzvedl 350 potopených zlatých mincí pouze z pár metrů hloubky. Mezi mincemi bylo i devět královských mincí velké ceny. Podle Brisbena byly vyrobeny na objednávku pro španělského krále a většinou rozdávány jako prezentační kus, řekl.

Na video o těchto vzácných mincích se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

A ani místní nepřišli zkrátka. Bylo řečeno, že kdo nalezne na pláži část pokladu, bude mu vyplaceno nálezné. Brisbenův tým dokonce vybídl lidi, kteří si chtějí zkusit poklad najít, že je zaškolí, aby si mohli jeho práci vyzkoušet. Jeho společnost je totiž výhradním vlastníkem práv na záchranu pozůstatků ztroskotaných lodí.

V oblasti je navíc, jak jsme řekli, mnoho vraků, takže se k hledání přihlásily desítky dobrovolníků. Některé z objevených předmětů budou poté vystaveny v muzeu.

Celkem devadesátimilionový poklad bude jistě obsahovat mnohá překvapení.