Chalupáři

Pokud jste ho viděli či si ho připomínáte víte, že jedenáctidílný, u diváků velmi oblíbený televizní seriál Chalupáři měl premiéru v roce 1975. O jeho popularitu se zasloužili i naši přední herci. Evžena Humla, který koupí v poklidné vesničce chalupu i s nájemníkem ztvárnil Jiří Sovák, jeho zprvu nechtěného „spoluchalupáře“ Bohouše pak Josef Kemr. Mezi mnoha známými tvářemi z televizní obrazovky se v dětských rolích objevila například Mahulena Bočanová, a to jako dcera předsedy JZD Miluška. Malého Mirečka Brabce si zahrál v jedné z epizod Ondřej Stýblo. Na rozdíl od Mahuleny se už poté před kamerou neobjevil.

Možná to byla pohodová atmosféra při natáčení a kouzlo vesničky Višňová, jak se ve skutečnosti jmenuje, které přiměly mladého Ondřeje přihlásit se po střední škole na pražskou DAMU. Během studií stanul na prknech Kladenského divadla, kde ukončení získal stálé angažmá. Čekal ho však jiný osud…

Někdy tehdy před sto lety

Důvodem, proč dal Ondřej Stýblo (*4. dubna 1964) sbohem hereckému rčení „zlom vaz“ je historie jeho předků, která je též dějinami Prahy. Začíná u vlastence a filantropa Bedřicha Stýbla (1817-1891). Ten se jako syn řemeslníka vyučil tiskařem a knihařem. Knihy poději začal vydávat a prodávat, od roku 1860 měl své nakladatelství v domě na Václavském náměstí. Postupně skoupil okolní domy. A pak další a další v srdci Prahy. Rodinný podnik a majetek po něm zdědil jeho starší syn Adolf Bedřich (1848-1907), který převzal rovněž jeho odkaz. Firmu úspěšně rozvíjel, a jako „národovec“ byl také členem mnoha vlasteneckých spolků, včetně Sokola, stejně jako jeho otec. Byl i významný mecenáš.

Po jeho úmrtí se stal dědicem rodinného majetku jeho mladší bratr Václav (1869-1942). Ten dál rodinné dědictví zveleboval a v letech 1928-1929 se sloučením domů na Václavském náměstí zasloužil o vybudování architektonicky jedinečného objektu s obchodní pasáží známého jako Palác U Stýblů (za minulé doby Palác Alfa)…

Miliardářem ze dne na den

Po sametové revoluci, když se v restitucích začaly vracet majetky, se kladenský divadelní herec Ondřej stal v 90. letech jako jediný dědic majitelem veškerého majetku rodiny Stýblových. Kromě mnoha nemovitostí, pozemků a domů v Praze získal i zmíněný Palác U Stýblů. Ten jako „kousek české historie“ od něho koupila před třemi lety developerská firma za 45 milionů korun. Komě toho pan Ondřej nabyl i zámek v Miletíně, obci, která je rodištěm K. J. Erbena.

Bývalý herec a významný restituent se sice do zámku nenastěhoval, ale staral se o něho a udržoval. A v roce 2006 pro něho našel úžasné využití. Možná tak trochu z herecké nostalgie v něm nechal vybudovat v přízemí Muzeum českého amatérského divadla (jehož provoz hradí), jako jedinečné připomínky českých divadelních nadšenců. Rozsáhlá sbírka mapuje ochotnické divadlo od 12. století. Kromě jiného je zde k vidění unikátní sbírka malovaných opon, makety postav z vybraných inscenací, zažít zde může návštěvník bouři či krupobití, lépe řečeno vidět, jak se takové efekty pro jeviště vytvářejí, a mnohé další zajímavosti z divadelnictví.

Soukromí si tají

Muzeum není „veřejné“, prohlídku si musí zájemci předem domluvit, zámek i přilehlý park jsou soukromým majetkem. Pan Ondřej si totiž své soukromí střeží a o mediální pozornost nestojí. Ví se však, že s manželkou Miriam má sedmadvacetiletou dceru Josefínu. Něco ze svého soukromí občas sdílí na Facebooku, a tak se můžeme alespoň podívat, jak úspěšný restituent „Mireček“ dnes vypadá.

Zdroje: stars24.cz, jicinsky.denik.cz, www.blesk.cz, www.irozhlas.cz, cs.wikipedia.org