Co dnes dělá Miroslav Sládek: předseda republikánů je hvězdou sociálních sítí

Lenka Samuely | 17. 1. 2021

Už jako mladý chtěl změnit svět. A díky Sametové revoluci dostal šanci. Krátce po ní se začal politicky angažovat v okruhu Demokratické iniciativy a již v prosinci roku 1989 kolem něj vznikala izolovaná pražská skupinka nazývaná Republikánská strana. V ní je aktivní dodnes, a aktivní je i na sociálních sítích.  

"Je s podivem, jak snadno se civilizace vzdávají a jak snadno zanikají. Bohužel platí již dávno řečené, civilizace nezanikají s třeskem uprostřed vřavy bojů a výbuchů raket, ale s tichým a ublíženým zakňouráním, za které by se stydělo i to nejubožejší nemocné zvíře, i to se brání do posledních sil a raději zemře v boji." Takto Miroslav Sládek zakončuje své novoroční zamyšlení, které napsal na Facebooku.

Politik a dvojnásobný neúspěšný kandidát na prezidenta ČSFR a České republiky v letech 1992 a 1993 byl často ústřední postavou některých afér. V 90. letech vztyčil československou vlajku na hradě v Mukačevu, čímž chtěl poukázat na to, že by se Zakarpatská oblast měla připojit zpět k Českoloslovensku. V červnu 1991 zase vedl demonstraci republikánů putující k sídlu České televize, kde zazněly urážky na hlavu Václava Havla. V roce 1993 napadl v kadeřnictví ženu.

Možná všechny tyto incidenty vedly k tomu, že v roce 1998 v předčasných parlamentních volbách republikáni neuspěli. Stranu pak opustili někteří tehdejší významní politici jako Josef Krejsa, Petr Vrzáň nebo Jan Vik. Miroslav Sládek si však předsednictví SPR-RSČ uhájil až do roku 2001, kdy strana, kvůli finančním problémům, zanikla. Sládek se ale nevzdal a ve stejném roce založil politickou stranu Republikáni Miroslava Sládka, za kterou neúspěšně kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2002. Problémy se ale na stranu lepily jako smůla na paty a počátek 21. století byl ve znamení zadlužení, soudů a zániku strany. Vše vyvrcholilo v roce 2014, kdy politik čelil exekuci.

Babiš je twitterový král české politiky, jeho koruna ale má prý kazy
Publicistika

Babiš je twitterový král české politiky, jeho koruna ale má prý kazy

Svou snahu o křeslo v Evropském parlamentu Sládek obnovil se svou novou stranou Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa Miroslava Sládka v roce 2019, ale opět zvolen nebyl. Nyní se těší z 18 119 sledujících na Facebooku a v době voleb je aktivní také na YouTube, Twitteru a dalších sociálních sítích. Snaží se ukázat, že stále nepatří do "starého železa" a názor na dnešní svět i politiku má a nebude mlčet. Jeho příznivci ho za to chválí slovy: "Pane Sládek, máte pravdu." (Zdroj: www.cs.wikipedia.org, www.facebook.com/sladek.miroslav

Tagy Československá demokratická iniciativa Československo Evropský parlament Facebook Miroslav Sládek Republikánská strana Sametová revoluce Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa sociální síť Václav Havel