V roce 2013 vzbudila rozruch vzácná čínská mísa, která byla zakoupena za pouhé 3 dolary ve výprodeji na dvoře ve Spojených státech, když byla mnohem později vydražena za neuvěřitelných 2,2 milionu dolarů. Malá, nenápadná keramická miska pochází pravděpodobně z období dynastie Severní Song, která trvala od 10. do 12. století.

Miska předtím sloužila na cereálie

Jak uvedla CNN, misku objevila v roce 2007 žena ve státě New York, která hledala předměty k prodeji v místním výprodeji. Zpočátku neměla ani tušení o skutečné hodnotě mísy, kterou předchozí majitel léta používal jako obyčejnou misku na cereálie, jak uvedla Cecilia Leungová z aukční síně Sotheby's.
Když však žena viděla, že se podobné misky prodávají v aukcích za vysoké částky, rozhodla se nechat misku ocenit odborníky.

Miska byla poslána na odhad v obyčejné krabici

"Tento kus dorazil v jednoduše vypadající krabici, a když se otevřel její vršek, můj první dojem byl, že se dívám na něco velmi, velmi krásného... něco velmi zvláštního, co bude pro potenciální sběratele vzrušující," řekl Henry Howard-Sneyd, místopředseda Sotheby's pro

Ta ji nakonec označila za vzácný a cenný kus z období dynastie Severní Song a nabídla ji do aukce společnosti Sotheby's v Hongkongu. Předprodejní odhady Sotheby's ocenily v průměru jen 5centimetrovou misku, na 200 000 až 300 000 dolarů.

Misku zakoupil londýnský obchodník Giuseppe Eskenazi, který obchoduje s čínským uměním již více než 30 let, za 2 225 000 dolarů po dlouhém boji mezi čtyřmi zájemci. Byla tak prodána za téměř osminásobek odhadní ceny.
Svým úspěchem byl nadšen a nechal se slyšet, že miska je naprosto dokonalá: „Nemá jedinou prasklinu, odštěpek ani žádnou nedokonalost."

O neskutečné aukci informovala i světová média:

Zdroj: Youtube

Nečekané bohatství změnilo manželům život

Prodej mísy vyvolal mediální šílenství a mnozí se podivovali nad neuvěřitelnou návratností investice, kterou původní kupec získal. Jak poznamenal jeden z odborníků v rozhovoru pro ABC News: "Vždycky je vzrušující vidět takové poklady objevené na tak nepravděpodobných místech."
Objev mísy také vrhá světlo na přetrvávající fascinaci starověkými čínskými artefakty mezi sběrateli a nadšenci po celém světě. Jak poznamenává jeden z odborníků na čínskou keramiku ve svém vystoupení pro CNN: "Číňané mají dlouhou a bohatou historii výroby krásné a složité keramiky a tato mísa je důkazem zručnosti a uměleckého umu dynastie Severní Song."

Příběhy starých předmětů

Navzdory astronomické ceně, která je s mísou spojena, však někteří odborníci varují před tím, aby se na ni pohlíželo čistě jako na investici. Jak říká jeden z obchodníků s čínským uměním pro CNN: "Sbírání čínského umění a starožitností by mělo být spíše o vášni a ocenění samotných předmětů než jen o jejich peněžní hodnotě."

Jediná další známá mísa stejné velikosti, tvaru a téměř totožného dekoru je podle Sotheby's ve sbírce Britského muzea v Londýně již více než 60 let.
Příběh mísy za 3 dolary a její proměny v mnohamilionový poklad je úsměvnou připomínkou neutuchajícího půvabu starověkých artefaktů a tajemství, která v sobě stále skrývají. Skutečná hodnota těchto předmětů nespočívá jen v jejich ceně, ale v příbězích, které vyprávějí, a ve spojeních, která vytvářejí napříč časem a prostorem.

Zdroje: edition.cnn.com, abcnews.go.com