Žena měla v obýváku tento nenápadný nevzhledný předmět. Pak přišel šok. Teď už peníze neřeší

Tereza Malá | 4. 5. 2023

Když si žena koupila ve výprodeji na první pohled obyčejnou mísu za pár šupů, vůbec netušila, že získala 1000 let starý poklad. Ukázalo se totiž, že se jedná o vzácnou čínskou mísu. Třídolarová koupě na americkém dvorku tak později vynesla ženě na aukci v New Yorku 2,2 milionu dolarů.

V roce 2013 vzbudila rozruch vzácná čínská mísa, která byla zakoupena za pouhé 3 dolary ve výprodeji na dvoře ve Spojených státech, když byla mnohem později vydražena za neuvěřitelných 2,2 milionu dolarů. Malá, nenápadná keramická miska pochází pravděpodobně z období dynastie Severní Song, která trvala od 10. do 12. století.

Miska předtím sloužila na cereálie

Jak uvedla CNN, misku objevila v roce 2007 žena ve státě New York, která hledala předměty k prodeji v místním výprodeji. Zpočátku neměla ani tušení o skutečné hodnotě mísy, kterou předchozí majitel léta používal jako obyčejnou misku na cereálie, jak uvedla Cecilia Leungová z aukční síně Sotheby's.
Když však žena viděla, že se podobné misky prodávají v aukcích za vysoké částky, rozhodla se nechat misku ocenit odborníky.

Manželé si pořídili do zahrady hanbatou sochu. Po 20 letech zjistili její astronomickou cenu
Magazín

Manželé si pořídili do zahrady hanbatou sochu. Po 20 letech zjistili její astronomickou cenu

Miska byla poslána na odhad v obyčejné krabici

"Tento kus dorazil v jednoduše vypadající krabici, a když se otevřel její vršek, můj první dojem byl, že se dívám na něco velmi, velmi krásného... něco velmi zvláštního, co bude pro potenciální sběratele vzrušující," řekl Henry Howard-Sneyd, místopředseda Sotheby's pro

Ta ji nakonec označila za vzácný a cenný kus z období dynastie Severní Song a nabídla ji do aukce společnosti Sotheby's v Hongkongu. Předprodejní odhady Sotheby's ocenily v průměru jen 5centimetrovou misku, na 200 000 až 300 000 dolarů.

Misku zakoupil londýnský obchodník Giuseppe Eskenazi, který obchoduje s čínským uměním již více než 30 let, za 2 225 000 dolarů po dlouhém boji mezi čtyřmi zájemci. Byla tak prodána za téměř osminásobek odhadní ceny.
Svým úspěchem byl nadšen a nechal se slyšet, že miska je naprosto dokonalá: „Nemá jedinou prasklinu, odštěpek ani žádnou nedokonalost."

O neskutečné aukci informovala i světová média:

Zdroj: Youtube

Nečekané bohatství změnilo manželům život

Prodej mísy vyvolal mediální šílenství a mnozí se podivovali nad neuvěřitelnou návratností investice, kterou původní kupec získal. Jak poznamenal jeden z odborníků v rozhovoru pro ABC News: "Vždycky je vzrušující vidět takové poklady objevené na tak nepravděpodobných místech."
Objev mísy také vrhá světlo na přetrvávající fascinaci starověkými čínskými artefakty mezi sběrateli a nadšenci po celém světě. Jak poznamenává jeden z odborníků na čínskou keramiku ve svém vystoupení pro CNN: "Číňané mají dlouhou a bohatou historii výroby krásné a složité keramiky a tato mísa je důkazem zručnosti a uměleckého umu dynastie Severní Song."

Muž koupil ve vetešnictví neuvěřitelně vulgární malbu. Když zjistil její hodnotu, málem omdlel
Magazín

Muž koupil ve vetešnictví neuvěřitelně vulgární malbu. Když zjistil její hodnotu, málem omdlel

Příběhy starých předmětů

Navzdory astronomické ceně, která je s mísou spojena, však někteří odborníci varují před tím, aby se na ni pohlíželo čistě jako na investici. Jak říká jeden z obchodníků s čínským uměním pro CNN: "Sbírání čínského umění a starožitností by mělo být spíše o vášni a ocenění samotných předmětů než jen o jejich peněžní hodnotě."

Jediná další známá mísa stejné velikosti, tvaru a téměř totožného dekoru je podle Sotheby's ve sbírce Britského muzea v Londýně již více než 60 let.
Příběh mísy za 3 dolary a její proměny v mnohamilionový poklad je úsměvnou připomínkou neutuchajícího půvabu starověkých artefaktů a tajemství, která v sobě stále skrývají. Skutečná hodnota těchto předmětů nespočívá jen v jejich ceně, ale v příbězích, které vyprávějí, a ve spojeních, která vytvářejí napříč časem a prostorem.

Zdroje: edition.cnn.com, abcnews.go.com

Tagy dolar dražba Giuseppe Eskenazi Hongkong Londýn miska New York Sotheby's USA