Po bombardování Hirošimy a Nagasaki se lidé do všeho atomového jednoduše zbláznili. Především reklamní tvůrci a designéři rychle naskočili na atomovou vlnu a začlenili atomový motiv do všeho. Od dětských hraček až po účesy a lampy navržené tak, aby vypadaly jako hřibovité mraky. Atomová horečka byla nejvíce rozšířená v Las Vegas.

Soutěž pořádala lasvegaská obchodní komora ve spolupráci s Ministerstvem energetiky Spojených států amerických, které tehdy neslo název Komise pro atomovou energii. Cílem soutěže bylo podpořit cestovní ruch a zmírnit obavy veřejnosti z nebezpečí testování atomových bomb, které v té době probíhalo v nevadské poušti. Ale soutěží bylo více – minimálně čtyři.

O čem byla soutěž?

Soutěž Miss atomová bomba se nepodobala žádné jiné soutěži krásy té doby. Soutěžící, kterými byly mladé ženy pracující v lasvegaském pohostinství, nebyly hodnoceny pouze podle svého fyzického vzhledu. Místo toho se hodnotily také jejich znalosti o atomové energii a schopnost propagovat jadernou energii v pozitivním světle.

Soutěž byla svým způsobem podívanou, neboť soutěžící byly oblečeny do kostýmů s atomovou tematikou, jako jsou klobouky s hřibovitým mrakem a obleky proti radiaci. Promenádovaly se na kobercích po Las Vegas Strip a vítězky byly korunovány na slavnostním ceremoniálu za účasti místních hodnostářů a médií.

Držitelka titulu Miss atomová bomba získala šerpu a trofej ve tvaru atomového hřibu. Obdržela také různé ceny, včetně noclehu v hotelu a večeře pro dvě osoby.

Kontroverze a odkaz

Přestože soutěž Miss atomová bomba měla být odlehčenou a propagační akcí, neobešla se bez kontroverze. Kritici tvrdili, že soutěž banalizovala nebezpečí atomové energie a normalizovala myšlenku jaderné války.

Soutěž Miss atomová bomba nakonec trvala jen několik let, ale zanechala trvalý dopad na populární kulturu. Soutěž inspirovala písně, filmy, a dokonce i výherní automat. Zůstává zvláštní a zajímavou kapitolou v historii Las Vegas a atomového věku.

Na video o tom, jak se atomová bomba marketingově prodávala, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Celkem čtyři různé atomové miss

Nakonec byly vybrány čtyři různé showgirls, čtyři královny krásy, z nichž každou symbolizoval kostým s atomovou tematikou, obvykle s hřibovitým mrakem.

Nejznámější byla Miss atomová bomba, jejíž výherkyně byla korunována. Stala se jí Copa Girl, slečna Lee Merlinová, jejíž ikonická fotka se po 60 let držela všude po světě na nejrůznějších místech.

Kromě Miss atomová bomba byla ještě Miss Atomic Blast, soutěž v rámci pikniku na El Rancho Vegas v roce 1952. Vyhrála ji Candyce Kingová v účesu ve stylu atomové bomby, k jehož udržení potřebovala ruličku toaletního papíru a dvě plechovky laku na vlasy.

Jako třetí byla korunována Miss Cue v rámci stejnojmenné operace na nevadském testovacím polygonu v roce 1955. Vítězku korunovalo pouze šest vojáků a vyhrála Linda Lawsonová pomocí diadému zkonstruovaného ve tvaru hřibovitého mraku z drátů a bavlněných vazeb. Tato „herečka“ se později objevila i v několika televizních seriálech a několika filmech, včetně filmu Někdy je to skvělý nápad. Po boku Dennise Hoppera si zahrála ve filmu Noční příliv (1961).

A poslední byla Miss A-Bomb. Zvolila ji obchodní komora North Las Vegas v rámci soutěže "Atomové město" v roce 1953. Vyhrála Paula Harrisová.

Soutěže Miss atomová bomba byly bizarní a kontroverzní událostí, která se konala v 50. letech 20. století. Hlavní soutěž byla uspořádána na podporu cestovního ruchu a zmírnění obav veřejnosti z testování atomových bomb, ale byla kritizována za banalizaci nebezpečí atomové energie. Přestože soutěž probíhala jen několik let, zanechala trvalý dopad na populární kulturu a zůstává zvláštní a zajímavou kapitolou v historii Las Vegas a atomového věku.

www.mentalfloss.com, en.wikipedia.org/wiki/Linda_Lawson_(actress), en.wikipedia.org/wiki/Miss_Atomic_Bomb, rarehistoricalphotos.com