Vědci objevili v Mléčné dráze bizarní objekt plný miniaturních vířících spirál

Lenka Samuely | 26. 6. 2022

Ve dne i v noci získávají vědci nové poznatky o prostoru, jež nás obklopuje a nepřestává fascinovat. Nyní nahlédli do středu Mléčné dráhy a objevili něco, co připomíná miniaturní spirální galaxii, která víří kolem jedné hvězdy.

Ta se nachází asi 26 000 světelných let od Země poblíž hustého a prašného galaktického centra. Je asi 32krát hmotnější než Slunce a sídlí uprostřed obrovského disku vířícího prachu. Ten je na šířku 4000krát delší než je vzdálenost mezi naší planetou a domovskou hvězdou.

Tyto tzv. protoplanetární disky se skládají z plynu a prachu. Jejich středy se postupně hroutí do sebe a ze zbytkové mlhoviny se rodí nové planety. Slouží také jako palivo, které pomáhá mladým hvězdám během milionů let vyrůst ve velká a jasná slunce. Tento objekt však nepřipomíná nic, co astronomové zatím viděli. Je plný minispirál.

Mléčná dráha, disk a spirály

Jak tato oblast vznikla a existuje víc takových? Tuto otázku se snažil zodpovědět čínský tým v čele s profesorem Xing Lu. Svou studii zveřejnili 30. května časopise Nature Astronomy. S pomocí dat získaných z pozorování dalekohledu Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA) v Chile vědci zjistili, že disk se nepohybuje tak, aby byl jeho spirálovitý tvar přirozený. Spíše se zdá, že byl uměle rozvířen srážkou s jiným tělesem.

Slavný britský vědec předpověděl Zemi strašný scénář: Přijde další pandemie
Magazín

Slavný britský vědec předpověděl Zemi strašný scénář: Přijde další pandemie

„Abychom tuto hypotézu ověřili, vypočítali jsme tucet potenciálních drah záhadného objektu a provedli počítačovou simulaci. Tak jsme zjistili, jak ke srážce došlo," vysvětluje spoluautor studie a přidružený výzkumník ze Šanghaje Lu Xing. „Analytické výpočty a informace z pozorování poskytly důkaz o tom, že spirální ramena jsou pozůstatky po průletu tělesa před 12 tisící lety."

Rover našel na Měsíci zvláštní skleněné kuličky. Lidem by se mohly hodit
Magazín

Rover našel na Měsíci zvláštní skleněné kuličky. Lidem by se mohly hodit

Kromě toho, že odborníci pořídili první přímé snímky protoplanetárního disku v galaktickém centru, studie ukazuje, že tělesa vně galaxií je dokáží vytvarovat do tvaru spirály, které jsou vidět pouze s odstupem několika tisíců astronomických jednotek.

Neustále tepající Mléčná dráha

„Předpokládáme, že podobné události se v galaktickém centru vyskytují poměrně pravidelně," říká Lu Xing. „Střed Mléčné dráhy je totiž plný hvězdných porodnic."

Zdroj: Youtube

Tyto procesy tak pravděpodobně ovlivňují vznik hvězd a planet. Jak konkrétně však vědci netuší. Proto se chystají na další výzkum a analýzu dat.

Zdroj:

www.sciencealert.com, www.nature.com

Tagy Galaxie Mléčná dráha hvězda Chile Slunce Šanghaj Země