Astronomové zachytili dosud nejobsáhlejší snímek Mléčné dráhy. Podívejte na nevídanou nádheru

Lenka Bělská | 6. 2. 2023

Prostor nad našimi hlavami není prázdný, právě naopak. Obsahuje stovky miliard hvězd i temná mračna prachu a plynu. Na tyto vzdálené objekty se zaměřili odborníci z observatoře Cerro Tololo v Chile a poskládali je do jedné obří fotografie.

www.scitechdaily.com,www.ct24.ceskatelevize.cz, www.iopscience.iop.org

Mléčná dráha je galaxie, kde se nachází naše Sluneční soustava. Země je uvnitř jejího galaktického disku, proto ji vnímáme jako pás. Astronomové předpokládají, že má průměr mezi 150 až 200 tisíci světelnými lety a obsahuje 100 až 400 miliard hvězd a více než 100 miliard planet. 

Smutný příběh kosmonauta Krikaljova. Mockrát prosil o pomoc, ale Sověti ho nechali ve vesmíru
Magazín

Smutný příběh kosmonauta Krikaljova. Mockrát prosil o pomoc, ale Sověti ho nechali ve vesmíru

Průzkum těchto objektů trvá již několik desítek let. Nikdy ale získaná data nebyla sjednocena do jednoho katalogu. To se nyní změnilo díky výkonnému 570megapixelovému teleskopu Dark Energy Camera (DECaPS), který postavilo americké ministerstvo energetiky na meziamerické observatoři NSF Cerro Tololo v Chile v rámci programu NOIRLab. Za dva roky přístroj zachytil 21 400 jednotlivých expozic a identifikoval 3,32 miliardy nebeských objektů.

Mléčná dráha

První data z DECaPS, které zkoumá jižní oblohu prostřednictvím optických a blízkých infračervených vlnových délek, byla zveřejněna v roce 2017. Postupně byla doplněna do dnešní podoby. Vznikl tak dosud nejrozsáhlejší katalog tohoto druhu.

Většina hvězd a prachu se nachází v jasném pásu táhnoucím se skrz celou Mléčnou dráhu. Proto je pozorování této galaktické roviny náročné. Tmavé mraky pohlcují svit sluncí a světlo z difúzních mlhovin maří veškeré pokusy o měření jasnosti jednotlivých objektů. Zároveň se toto velké množství vesmírných sousedů překrývá.

U Portugalska se odlupuje zemská kůra, zjistili vědci. Evropa se může posunout ke Kanadě
Věda a vesmír

U Portugalska se odlupuje zemská kůra, zjistili vědci. Evropa se může posunout ke Kanadě

Pozorování na vlnových délkách blízkého infračervenému záření ale umožnilo astronomům nahlédnout za velkou část pohlcujícího prachu. Data také zpracovali inovativním způsobem, jenž jim umožnil lépe odhadnout pozadí za každou hvězdou.

Astronomický úspěch

„Je to nebývalý úspěch,” říká Debra Fischer, ředitelka divize astronomických věd v NSF. „Představte si skupinovou fotografii více než tří miliard lidí, na které je každý jedinec rozpoznatelný. S tímto novým průzkumem můžeme zmapovat Mléčnou dráhu do nejmenších detailů.”

Zdroj: Youtube

Na fascinující snímek se můžete podívat na oficiálních stránkách projektu. Pohrát si lze s jasem, kontrastem a přiblížením jednotlivých úseků Galaxie. 

Tagy Debra Fischer Galaxie Mléčná dráha hvězda Chile Sluneční soustava Země