Nemilá předpověď

Bývalý obchodní ředitel Google, Mo Gawdat, přišel s varováním, že pokud lidé nebudou mít pod kontrolou umělou inteligenci, zcela jistě převezme ona kontrolu nad námi. 

Ba co víc, Gawdat dokonce varuje, že AI může lid považovat za špínu a spodinu a vytvořit roboty, kteří nás zničí. 

Bývalý obchodní ředitel výzkumného a vývojového křídla společnosti Google tak vnesl ne příliš uklidňující pohled na to, co všechno hrozí, pokud nad námi AI převezme kontrolu. 

Podle Gawdata se navíc rozvoj umělé inteligence nedá zastavit. Důvodem jsou především obchodní zájmy jednotlivých zemí. Ty s rozvojem AI nepřestanou jen proto, že ostatní země to také neudělají. 

Gawdat uvedl, že umělá inteligence může nakonec dosáhnout takové vyspělosti, že ji lidé budou připadat méněcenní a nepotřební. V důsledku toho začne sama tvořit stroje na vyhlazení lidstva. Jak by nemohla, vše potřebné od lidí bude znát. 

Stvoří zabijácké roboty

Tito zabijáčtí roboti pak sprovodí lidstvo z povrchu zemského. Vládu nad světem převezme umělá inteligence sama.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Gawdat varuje, že filmy, kde k podobnému scénáři došlo, nejsou pouhou fikcí. Podle něj zcela kopírují hrozby, kterým je lidstvo již dnes vystavené. 

Problém pak Gawdat vidí v jakémsi mezidobí. Tedy v čase, kdy lidé stále touží umělou inteligenci zdokonalit a tím, kdy bude již natolik dokonalá, že převezme vládu nad celým světem. 

Pak nastane panika a lidé budou marně přemýšlet, co dělat, aby to zvrátili. Gawdat však tento okamžik považuje za fatální. 

Pokud skutečně umělá inteligence vytvoří zabijácké roboty, bude to znamenat konec pro všechny lidi. „Ačkoliv se to zdá být zatím daleko, je potřeba stále hlídat, kam až nás touha po zdokonalení AI může zavést. Aby nakonec nebylo pozdě," uvedl Gawdat. 

I když je na strach podle Gawdata přece jen brzy, pokud lidé sami neomezí svou touhu neustále rozvíjet veškerou technologii, klidně se tato predikce může ze dne na den stát realitou. 

"Pak by na nás AI skutečně mohla pohlížet jako na bezcenné zboží, kterého je třeba se zbavit?" uzavírá Gawdat.

S touto tezí souhlasí také Elon Musk, který říká: „Umělá inteligence je nebezpečnější než například špatně zvládnutá konstrukce letadel, údržba výroby nebo špatná výroba automobilů."

Zdroje: nypost.comwww.express.co.uk, www.dailymail.co.uk