Mnohé informace, které dnes o středověku máme a považujeme je za úzus, jsou do velké míry zkreslené. Představujeme si hladomor, epidemie a války, jen samou špínu a katastrofy, násilí, chudobu a smrt. A navíc není středověk jako středověk a země jako země. Například zcela jiný by byl skok do Francie 7. století a pak do Japonska 15. století. Představme si ale třeba Anglii v polovině 14. století.

Některá videa nemusejí být pravdivá:

Zdroj: Youtube

Kde jsme se ocitli?

Probudíte se najednou někde úplně jinde. Nemluvíte jazykem těch lidí a nic jim nerozumíte, ani když máte MBA. Moderní angličtinu totiž nelze s angličtinou 14. století srovnávat. Nedokážete se domluvit, ale máte jinou možnost. Písmo! Nemusíte mít papír a tužku, ale výborně poslouží i klacek a písek. Ne že byste našli společnou řeč, ale jedno by bylo jasné: Jste vzdělaný člověk, protože vy, na rozdíl těch, kdo vás obklopují, psát umíte! Čtení a psaní bylo v té době výsadou jen velmi málo lidí.

Máte tedy první krok za sebou. A teď stačí jen získat na svou stranu vesničany a církev!

Dobrodružství začíná

Vaší nejlepší možností je, že vesničané uvěří, že jste cizinec. A to bude velmi jednoduché. Asi jste se ztratili, což je vlastně pravda. A vesničané mohou ukázat jejich dobrosrdečnost a vy jim můžete být nápomocní, a přitom se naučit jejich jazyk.

Když už něco trochu umíte a necítíte se tak zcela ztraceni, je načase vyhledat církev anebo pomoc kláštera. I zde s psaním uspějete. Vymyslete si, z jaké země jste přišli, ale je dobré zůstat na Zemi! Mohli jste plout na lodi třeba ze Skandinávie a loď se ztratila na moři a vás to vyplavilo neznámo kam. Právě církev je vynikajícím pojítkem s vnějším světem, a dokonce s vyššími vrstvami společnosti.

Kariéra na vzestupu

Písmo není ale to jediné, co umíte. Proto to ukažte. Navíc to, co umíte dnes jako moderní člověk, nikdo jiný v Anglii ve středověku nedokáže. Ale stejně tak asi nenarazíte na to, čím se nyní živíte ve 21. století. I tak budou ale vaše základní dovednosti neocenitelné, hlavně matematika, protože už umíte počítat a zapisovat. Díky znalosti arabských číslic se můžete dostat i na vysoké posty, protože tehdejší vláda, podniky i církev potřebovaly úředníky a účetní.

Můžete být písařem, ilustrovat rukopisy a vydělat si slušné peníze. Stejně tak je to i s hudbou, protože hraní na hudební nástroje bylo už tehdy populární. Takže se před vámi otvírá nová kariéra!

Nebojte se!

I ve středověku bylo možné cestovat, takže nemusíte zůstávat v Anglii, ale klidně můžete navštívit mnohem bohatší místa, jako byly Florencie nebo Benátky. Nemusíte se bát. Válka se vám asi vyhne, pokud se nebudete chtít stát žoldákem. A Evropa byla relativně bezpečná. Čemu se ale možná nevyhnete, bude hladomor. Ten se Anglii nevyhnul.

Velký hladomor postihl Anglii v letech 1315 až 1322, kdy musely vlády regulovat dodávky potravin i jejich ceny. Vy navíc pracujete a jste úspěšný, takže si jídlo můžete dovolit. Hladomor ve středověku dopadal zejména na ty nejchudší.

A černá smrt? I když se pandemie šířila rychle, netrvala déle než několik měsíců, takže byl vždycky čas utéct jinam a přečkat nákazu z izolovanějšího místa. Ale byly tu i jiné nemoci, jako tuberkulóza. Naštěstí středověcí lékaři si s mnoha nemocemi dokázali poradit. A možná jste dokonce lékař právě vy.

Cesta časem nás asi nikoho nečeká. Ale nebojme se středověku! A nevěřme všem videím. Třeba tomuto, které hovoří o tom, proč bychom coby dnešní lidé ve středověku nepřežili.

Zdroj: Youtube

Zdroje:

www.medievalists.net

kottke.org

play.howstuffworks.com