Modrá díra

Tento přírodní zázrak s obřími rozměry 318 metrů na šířku a 124 metrů do hloubky už léta okouzluje turisty i vědce a právem se stal jednou z největších "atrakcí" v zemi. 

Navzdory svému kouzlu bývala Velká modrá díra kvůli technologickým omezením do značné míry záhadou. Zlom nastal v roce 2018. Převratná expedice sponzorovaná miliardářem Richardem Bransonem a vedená společností Aquatica Submarines se vydala odhalit tajemství ukrytá v tomto geologickém zázraku. Hlavním cílem týmu, vyzbrojeného nejmodernějšími technologiemi, bylo vytvořit komplexní 3D mapu nitra "modré" propadliny.

Během sestupu do mořských hlubin vedeným samotným Bransonem se týmu potápěčů naskytl úchvatný pohled na podmořskou faunu, včetně mořských želv, útesových žraloků a majestátních korálů. 

Když se však tým přiblížili k hranici 90 metrů, nastala matoucí proměna. Života ubylo a místo něj se objevila děsivá prázdnota způsobená silnou vrstvou toxického sirovodíku, která bránila pronikání životu důležitého kyslíku.

Erika Bergmanová, nedílná součást expedice, vyprávěla o strašidelném nálezu neživých lastur, mušlí a krabů poustevníků, kteří podlehli dusivému sevření toxické vrstvy. „Našli jsme mušle, lastury a kraby poustevníky popadané do díry a udušené," uvedla.

Vláda nechce nic řešit

Nejznepokojivějším zjištěním však byla přítomnost dvou lidských těl. Domnívali se, že tyto ostatky patří potápěčům, kteří zmizeli během předchozí výpravy do Velké modré díry. Tým se z úcty rozhodl nepokoušet se o vyzvednutí a ponechal místo odpočinku v hlubinách propasti neporušené. Vláda nález odmítá řešit.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Uprostřed pochmurných nálezů se objevily záblesky prehistorického života v podobě stalaktitů. Šišticovitých útvarů, které kdysi zdobily strop jeskyně. Tyto pozůstatky potvrdily, že Velká modrá díra byla kdysi suchou jeskyní obývanou dávnými tvory, existující dávno před současnou érou.

Kromě toho se expedice přesvědčila o neblahém vlivu lidstva na životní prostředí. Hlubiny Modré díry se staly úložištěm vyhozeného odpadu, což výrazně potvrzuje problém znečištění oceánů plasty. 

Richard Branson při úvahách o cestě zdůraznil, že složitý jeskynní systém Velké modré díry slouží jako hmatatelný důkaz rychlých a katastrofických důsledků probíhajících klimatických změn.

Zdroje: nypost.com, www.anews.com.tr, www.news.com.au