U pobřeží Aguadilly v Portoriku byla nedávno skupina ohromených rybářů svědkem podívané, která vypadala jako z pohádky. Za poklidné noci jejich loď klouzala nad hladinou oceánu ozářenou mystickou modrou a zelenou září.

Když se jejich kamera přiblížila, zdroj této záře se zaostřil a odhalil pohled, který později zcela vyburcoval internet díky videu, které rybáři natočili: z hlubin se nakrátko vynořila postava podobná člověku, ozářená bioluminiscenčními vodami. Mohlo by jít o mořskou pannu? Toto video vysvětluje, jaké jsou znaky možných mořských pannen.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Úkaz zachycený na videu ohromil nejen rybáře, ale i internet

Na videu voda září éterickými odstíny a navozuje nadpozemskou atmosféru. Náhle se pod lodí objeví pohybující se štíhlý, protáhlý stín připomínající člověka kráčejícího pod vodou. Rybáři, ohromení tímto pohledem, jsou slyšet, jak nevěřícně vykřikují. Postava s rysy člověka zachytí odraz světla a poté zmizí zpět v mořských hlubinách, aby po sobě zanechala jen ohromené svědky. A nejen ty.

Poté co se video dostalo na internet, nenechalo sledující v klidu.

Je to mořská panna nebo děsivá příšera z hlubin?

Sledující na internetu se podělili o své rozdílné teorie. Někteří naznačovali, že by mohlo jít o mořskou pannu nebo sirénu, a všímali si výrazných lidských rysů postavy. Jiní poukazovali na svítící oči postavy a na strašidelnou mlhu, která ji zřejmě provázela, a dodávala tak úkazu další vrstvy tajemství.

Odpověď: Příroda čaruje

Tento fascinující úkaz je výsledkem bioluminiscence, přírodního zázraku, při němž mořské organismy vyzařují světlo prostřednictvím chemických reakcí. V tomto případě dinoflageláty, drobné planktonní organismy, vytvářejí ohromující modrou záři, když cítí pohyb ve vodě. Tento jev, známý jako bioluminiscenční vlny, dokáže proměnit oceán v magickou říši a okouzlit každého, kdo má to štěstí být jeho svědkem.

Na bioluminiscenci se podívejte třeba na videu zde:

Zdroj: Youtube

Zatímco původ dávných legend o mořských pannách má často kořeny v námořnických příbězích a folklóru, toto moderní setkání se světélkující krásou oceánu stírá hranice mezi fantazií a realitou. Pro tyto rybáře je jejich jedinečný záběr nejen podmanivou podívanou, ale i připomínkou tajemství ukrytých pod vlnami. Každopádně se jedná o záběry, jež se podaří jen jednou za život.

Zdroje: obkec.azet.sk, www.surfertoday.com, www.tiktok.com, www.dailystar.co.uk, www.sciencetimes.com