V této rodině se po staletí rodí tmavě modří lidé. Vědci nemohou přijít podivné záhadě na kloub

Lenka Bělská | 25. 12. 2022

Byla to láska na první pohled. Martin Fugate zíral na Elizabeth Smith s otevřenou pusou. „Máš pleť jako horský vavřín,” řekl zasněně. Psal se rok 1820 a zanedlouho se slavila svatba a křtiny. Na ty obyvatelé městečka Troublesome Creek nikdy nezapomněli.

Lidé z ospalého kraje v Apalačských horách v Kentucky uvítali každé vytrhnutí ze stereotypu. Toto ale nečekali. Když Elizabeth vstoupila do kostela a odkryla novorozenci tvář, všichni přítomní zalapali po dechu. Dítě bylo modré. 

 „Z toho vyroste,” uklidňoval mladou matku farář. Mýlil se. Během dalších let navíc pokřtil desítky modrých kojenců. Všichni pocházeli z rodiny Fugatesových. 

Modří lidé z Kentucky

Lidé si na ně ukazovali, smáli se jim nebo se jich báli. Stali se vyvrheli společnosti. Tak moc se za svou barvu kůže styděli, že se rozhodli co nejvíce izolovat od okolního světa. Nejstarší syn Martina a Elizabeth se tak oženil se svou tetou. Další si vzal svou sestřenici. Tímto způsobem se rodina křížila následujících šest generací.

Postupem času se do Troublesome Creeku přistěhovali další lidé. Postavila se železnice a silnice. Modří lidé u Kentucky, jak se Fugatesovým přezdívalo, se už nemohli dál schovávat. Na začátku 60. let minulého století se proto sourozenci Rachel a Patrick rozhodli obrátit na odborníky.

Toto obrněné monstrum je přímým předchůdcem člověka. Jeho nález přepsal pohled na evoluci
Magazín

Toto obrněné monstrum je přímým předchůdcem člověka. Jeho nález přepsal pohled na evoluci

„Stáli v čekárně nalepení na zeď a tvářili se jako hromádka neštěstí,” vzpomínala hematoložka na lékařské klinice Kentucké univerzity Madison Cawein. „Svěřili se mi, že jsou z barvy své kůže zoufalí. Nemohou si najít partnery a stydí se cestovat. Když mi řekli, že se modré děti v jejich rodině rodí celé generace, napadlo mě, zda nejde o dědičnou poruchu.”

Záhada modré kůže

Testy nakonec odhalily, že Martin a Elizabeth byli nositeli vzácného genu recesivní methemoglobinémie (met-H). Při této poruše není hemoglobin schopen přenášet kyslík v těle. Krev je hustá a neokysličená a způsobuje modré až fialové zbarvení kůže. 

Ruský vědec si vpíchl do těla miliony let starou bakterii nalezenou na Sibiři. Dopadl skvěle!
Magazín

Ruský vědec si vpíchl do těla miliony let starou bakterii nalezenou na Sibiři. Dopadl skvěle!

Doktorka svým pacientům aplikovala methylenovou modř. Ta spustila přirozené procesy s těle, díky kterým se začal vylučovat chybějící enzym. Rachel a Patrick za pár dní vypadali zcela normálně. Díky tomu si našli geneticky rozdílné partnery a anomálie ustoupila. 

Zdroj: Youtube

Recesivní methemoglobinémie je vzácné onemocnění. Většinou o ní postižený neví. Odhalena je až při potížích se srdcem. Možnost potkat člověka, jenž má stejný problém, oženit se s ním a zplodit s ním děti, se pohybuje v řádech promile. Martin a Elizabeth tak měli štěstí v neštěstí. 

Poslední člen patřící do rodiny modrých lidí z Kentucky se narodil v roce 1975. Jeho poškozený gen ale nebyl zcela aktivován. V jeho případě se vyplnilo farářovo proroctví. Ze zbarvení vyrostl.

Zdroj:

www.historicmysteries.com, www.en.wikipedia.org, www.abcnews.go.com

Tagy Bessie Smith Kentucká univerzita Kentucky kloub kůže Madison Cawein rodina