V Kongu byl spatřen obří tvor podobný vyhynulým dinosaurům. Vědci po něm pátrají

Jarouš M Komořanský | 24. 9. 2022

V povodí řeky Kongo možná stále žije děsivé pravěké monstrum s názvem Mokele-Mbembe. Podle místních obyvatel vypadá buď jako živý tvor, nebo jako tajemná nadpozemská bytost. Nepolapitelná příšera s dlouhým hadím tělem a krátkýma nohama se zde traduje už od předkoloniálních dob. Tehdy na monstrum narazili evropští průzkumníci během svých výprav do povodí řeky Kongo.

Mokele-mbembe je tajemná příšera od řeky Kongo, jíž se věnují mnohé příběhy. V nich je popsána podivná příšera, s největší pravděpodobností kryptoid. A dodnes po něm vědci i hledači senzací pátrají v rámci kryptozoologických expedic.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Ten, kdo zastavuje tok řek

Lingalsky, tedy v místním jazyce znamená „Mokele-mbembe, ten, kdo zastavuje tok řek". Nikdo ale neví, jestli jde o vodní bytost, lidskou bytost nebo jinou tajemnou entitu.

Nejrůznější historky se však nápadně shodují na popisu tohoto stvoření: kryptoid má tělo podobné slonovi s dlouhým krkem a ocasem a malou hlavou.

Na první pohled je zřejmé, že popis se nápadně blíží některému pravěkému sauropodovi, spíše menšího vzrůstu. A právě to dodává legendě důvěryhodnosti u kryptozoologů. Domnívají se, že Mokele-mbembe by mohl být druhem reliktního dinosaura.

Nikdo jej však skutečně neviděl a neexistují žádné záznamy, které by jeho existenci potvrzovaly. A i když kolem nepolapitelné příšery Mokele-mbembe existuje několik teorií, její fyzický popis zůstává s ohledem na různé příběhy a doby většinou konzistentní.

Důkazy chybí, ale vědci doufají, že tvor je skutečný

Důkazy o existenci Mokele-mbembe však zatím tvoří pouze tvrzená pozorování, jedno nekvalitní zrnité video natočené z velké vzdálenosti a několik fotografií.

Nejpřesvědčivějším svědectvím je dosud údajné zabití tvora Mokele-mbembe, které zaznělo z úst reverenda Eugene Thomase z Ohia. Thomas byl misionář, který v Kongu působil od roku 1955. Ten prý vyprávěl v roce 1979 Jamesi Powellovi a doktoru Royi P. Mackalovi příběh o tom, že podivný a tajemný tvor byl zabit poblíž jezera Tele v roce 1959. Za dobu svého působení v Kongu shromáždil většinu prvních důkazů a zpráv. Navíc se nechal slyšet, že on sám podivného tvora dvakrát spatřil na vlastní oči.

Domorodci z kmene Bangombe, kteří žili poblíž jezera Tele, prý postavili na přítoku Tele velký ostnatý plot. Důvodem byl jejich strach a snaha zabránit Mokele-mbembe zasahovat do jejich rybolovu. I přesto se však jednomu exempláři Mokele-mbembe podařilo plot prorazit. O bodce se ale poranil natolik, že jej zranění natolik oslabilo a domorodci jej zabili.

Tipnete, kolika let se dožívali dinosauři? Studie přinesla překvapivé výsledky
Magazín

Tipnete, kolika let se dožívali dinosauři? Studie přinesla překvapivé výsledky

Kdo jej pozře, zemře

Myslíte, že je možné, že u řeky Konga v odlehlé části světa údajně číhá v řekách a lagunách záhadný tvor podobný sauropodovi a chrání místní lid?

Jak zmiňuje pastor Thomas, oba pygmejové, kteří zvíře ulovili, napodobovali jeho křik. Zraněné zvíře bylo dobito kopím. „Později se konala hostina vítězů, při níž se vařily a jedly části zvířete. Ti, kdo se hostiny zúčastnili, však nakonec zemřeli, ať už na otravu jídlem, nebo přirozenou smrtí," končí reverendovo vyprávění.

Zdroj: Youtube

Zdroje:

mysteriesrunsolved.com

en.wikipedia.org

Tagy Eugen Thomas Kongo Ohio Wikipedie