Nová Mona Lisa

Umělá inteligence našla způsob, jak vyměnit staré za nové. Otázkou zůstává, zdali se to povedlo. Příkladem je i nová podobizna portrétu Leonarda da Vinciho, Mony Lisy. Za výtvorem nové a na první pohled krásnější Mony Lisy stojí Gianpaolo Rosa. Umělec, jehož hlavním cílem nebylo vytvořit dokonalou ženu vamp, nýbrž vzdát hold da Vinciho mistrovskému dílu. 

Verze Mony Lisy, kterou Rosa za pomoci umělé inteligence vytvořil, s sebou přináší velké množství změn. Jsou jimi především jasnější pleť, výraznější "širší" oči, make upem upravená tvář a do očí bijící dekolt. Umělá inteligence vytvořila ženu, která je více než reinterpretací slavného uměleckého díla potěchou pro mužské pohlaví. 

Poté, co se Mona Lisa současnosti objevila na sociálních sítích, vyvolala velké množství reakcí. Mnoho mužů se nechalo slyšet, že "je umění začalo bavit" a že by "rádi podobnou ženu potkali".

Vědce to vedlo k zamyšlení, nakolik se umělá inteligence snaží vyhovět určitým preferencím. 

Na Twitteru portrét nasbíral přes 80 tisíc lajků. Lidé zde řešili problém sexualizace a viditelný nesoulad mezi původním dílem a jeho současnou proměnou. 

Umělcův skandál

Gianpaolo Rosa se svým počinem vyvolal nemalý skandál, který je podle řady zúčastněných odrazem pokřiveného vnímání. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

„Jde o vtipnou ilustraci, ukazující, jak moc je umělá inteligence zaujatá," zněl jeden z tweetů. Podle jeho autora Mona Lisa současnosti zcela postrádá podstatu skutečného umění. „Smyslem umění je zpochybňovat, rekontextualizovat a nabízet originalitu projevu, ne pouze tvořit podle předem definovaných parametrů."

S tím souhlasí také autor díla, Gianpaolo Rosa, kterého neopomenutelný aspekt sexualizace značně znepokojil. 

Mona Lisa vytvořená umělou inteligencí je podle Rosy odrazovým můstkem pro další debatu. V ní je třeba zohlednit nejen soudobé vzory a trendy, ale také původní hloubku emocí, historický kontext a společenské složitosti, které z umění vytváří bohatou tapiserii lidských zkušeností.

Moderní Mona Lisa odkazuje na neustále se vyvíjející se vztah mezi technologií, kreativitou a odvěkými otázkami, co to skutečně znamená být umělcem. 

Zdroje: maltadaily.mt, www.denik.cz, www.indy100.com