Portrét skrytý v da Vinciho obraze

S tímto objevem přišel slavný francouzský vědec Pascal Cotte. Tvrdí, že Mona Lisa v sobě skrývá portrét zcela jiné ženy, která je mnohem krásnější než ona sama. Cottemu k jeho objevu dopomohla technologie odrazu světla.

Poté, co Cotte ženu objevil, nechal vytvořit digitální rekonstrukci jejího skrytého portrétu, který představil na konferenci v Šanghaji. Cotte je proslulý svou zálibou v da Vinciho dílech. Analýzou mistrovské Mony Lisy strávil více než deset let.

Portrét skrytý v Moně Lise Cotte odhalil za pomoci kamery obsahující několik objektivů. Použil tedy techniku, která byla schopná snímat obraz pod intenzivním světlem.

Skrýtý portrét vyobrazuje ženu podobnou Moně Lise. Identita podobná původnímu portrétu však přesto obsahuje poměrně významné rozdíly. 

Je krásnější

Jak se zdá, kromě toho, že žena vyobrazená na skrytém portrétu hledí více do strany než přímo na diváka, dívající se Mona Lisa nedisponuje ani záhadným úsměvem, kterým je toto dílo proslulé. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Hlavní rozdíl pak Cotte vidí také v celkovém vzhledu. Žena, která se nachází na skrytém portrétu je údajně o dost krásnější než samotná Mona Lisa. 

Obraz, který záhadným úsměvem fascinuje lidi celého světa už více než 500 let, tak přináší nové podněty k diskuzím.  

Objev ženy pod tolik známou malbou je navíc podle Cotteho jasným důkazem, že Mona Lisa, jak ji známe dnes, rozhodně není portrétem skutečné Italky ze 16. století Lisy Gheradiniové. Manželky florentského obchodníka s hedvábím, která se dlouhé roky považuje za předlohu da Vinciho slavného díla. 

„Výsledky boří mnohé mýty a navždy mění naši představu o Leonardově mistrovském díle. Když jsem dokončil rekonstrukci Lisy Gherardiniové, stál jsem před portrétem, který se dnešní Moně Lise vůbec nepodobal. Rozhodně to není jedna a ta samá žena," uvedl Cotte.

Ke Cotteho teorii se přiklonil také Andrew Graham-Dixon, historik umění, který studoval historické dokumenty spojené s "Monou Lisou" a skutečně dospěl ke stejnému závěru jako Cotte.

„Myslím, že nové objevy jsou jako obrovský kámen vržený do stojatých vod dějin umění, narušují vše, co jsme si mysleli, že o Moně Lise víme. Pokud je vše, co tady vidíme, skutečně pravda, znamená to Sbohem Mono Liso," dodal Graham-Dixon. 

Zdroje: www.bbc.com, www.smithsonianmag.com, www.newsweek.com