Portrét Mony Lisy od slavného Leonarda Da Vinciho dodnes přitahuje pozornost diváků. Je totiž obestřen tajemstvím. Říká se, že ať se na ni díváte z jakéhokoli úhlu, její zrak pořád směřuje k vám. Moně Lise se jinak říká Gioconda. Její celé jméno ale zní Lisa Gherardini. Autoři Martin Kemp and Giuseppe Pallanti o ní ve své knize Mona Lisa: Lidé a malba přinášejí šokující fakta.

Mona Lisa a obchod s otroky

Manžel Lisy, Francesco del Giocondo, byl údajně otrokářem. Pravidelně kupoval dívky a posílal je do severní Afriky. Mnoho z nich předtím pracovalo jako služky u nich v domě. Lisa byla tak nucená se na tom podílet. Na triku má ale ještě další skandály.

Dle autorů jí další průšvih způsobila sestra Camilla. „Sestra Lisy byla totiž jeptiška. Ta se prý nechávala osahávat ještě společně s další řádovou sestrou od čtyř mužů,“ vyplývá z výzkumů Kempa a Pallantiho. Ve studii se také píše, že hořet touhou začali i dvě sestry, které se na ně jen dívaly.

„20. dubna 1512 vešli do kláštera San Domenico čtyři ozbrojení muži nesoucí žebřík. Pomocí něho se dostali do výšky k malým oknům a mohli do kláštera. Tam na ně čekaly dvě jeptišky. Dotýkali se jejich prsou a dalších částí těl,“ píše se v knize. Celý případ musel před soud. Muži byli shledáni vinnými a jeptišky osvobozeny.

Mona Lisa se stala ikonou až po své smrti. Zemřela 14. července 1542 za velmi nejasných okolností. Poslední rok života strávila ve stejném konventu jako její sestra. Obraz s jejím obličejem je nejslavnější na světě a dnes visí v muzeu Louver v Paříži za neprůstřelným sklem. Informace přinesl list Independent.