A protože byl národ Mongolů poměrně rozsáhlý, byla rozsáhlá i nechutnost, s jakou tam přistupovali ke své očistě.

Jaká byla hygiena v Mongolské hordě?

Mongolové stáli za celou řadou velkých pokroků, ať už šlo o integraci jazyka či systémů víry. Slavili úspěchy a v mnohém vynikali: Například v hygieně!

Ta pro ně byla skutečně primitivní. Vody se báli a za žádných okolností ji nechtěli znevážit. Voda pro ně byla posvátná.

Jejich hygienické praktiky se cizincům zdály nechutné

Jelikož se s Mongolskou říší vracíme o několik století zpátky, nutno podotknout, že lidé tehdejší doby o hygieně a čistotě nevěděli tolik, co my dnes. Osvěta nebyla v tomto ohledu žádná.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Mongolové si vody vážili a představa, že ji ušpiní či jiným způsobem znehodnotí, je následně vedla k tomu, že se nemyli vůbec.

Mongolové si nemyli vlasy. Ty si buď holili, nebo splétali do copů v případě, že byly dlouhé.

Voda byla pro Mongoly posvátná a fakt, že by ji znečistili, se v jejich kultuře trestal. Mongolové neprali, praní oblečení měli zakázané. Zakázané bylo i koupání během letních měsíců. Mongolové totiž věřili, že by tím přivolali silnou bouři.

Absolutně nemyslitelné pak bylo, že by se Mongol vymočil do vody. To bylo bráno jako jeden z nejhorších přestupků. Sám Čingischán dal mnoha dříve náboženským tabu právní status a močení bylo jedním z nich. Tvrdilo se, že každý, kdo se vymočí do vody, urazí duchy. Pokud se někdo vymočil úmyslně, byl potrestán smrtí. V případě náhodného pomočení, pak dostal "viník" vysokou pokutu.

Mongolové byli nemytí, neupravení a špinaví po celý svůj život. Vzhledem k tomu, kolik jich bylo, se pach jejich špinavých těl šířil po celém okolí. Špína si vybrala svou daň.

Ačkoliv sami Mongolové neměli se svým životním stylem žádný problém, ti, kteří se náhodou dostali do jejich blízkosti, často jejich návyky považovali za nechutné. 

Nejčastějším onemocněním, které Mongoly trápilo, byla dna. Nemožnost chodit a jakkoliv se postavit na spodní končetiny však jejich hygienu ještě více komplikovalo. 

Špinavé ruce, zapáchající tělo a spletené vlasy byly tím, co bylo pro každého Mongola denní rutinou.

Zdroje: www.utc.edu, www.utc.edu,www.worldhistory.org

Nejpodivnější hygienický zvyk Mongolů nařídil sám Čingischán.... kdo jej porušil, byl bez milosti popraven

Mongolové totiž uctívali vodu v takové míře, že ji odmítali jakýmkoli způsobem znečišťovat. V důsledku toho se nijak zvlášť často neumývali. Pokud už k hygieně došlo, drželi se striktních pravidel, jež navrhl sám Čingischán. Jakmile se voda dotkla lidského těla, nesměla se již vrátit do oběhu. Po koupeli se tak vypila.

Dočtěte si článek zdarma,
stačí se přihlásit nebo registrovat.
nebo se přihlaste
Zapomněli jste heslo?
Ještě nemáte účet? Registrujte se