S čerty nejsou žerty

Popularita pohádky S čerty nejsou žerty neustává ani po letech. Jen při vyslovení jejího názvu si každý vybaví tváře hlavních postav. Charizmatický mlynář Petr Máchal, zlá macecha Dorota, čert Vraník a laskavá princezna Adélka s její zlou starší sestrou Angelínou.

Monika Stará, známá také pod svým dívčím jménem Monika Pelcová byla 18 letou dívkou, když si po boku Vladimíra Dlouhého zahrála roli princezny Adélky. Byla to její první filmová role. "Mirek byl charizmatický a hrozně milý. Vzpomínám na to ráda,“ uvedla Monika po letech. 

Představitelku Adélky měly původně hrát jiné herečky, Veronika Gajerová a Veronika Jeníková, ale Moniku si nakonec vybral sám režisér Hynek Bočan během příjimacích zkoušek na DAMU, kam se ale Monika nakonec nedostala. Přesto se režisérovi tehdy zdála jako ideální protipól k postavě zlé Angelíny.

Natáčení bylo pro Moniku novým a neokoukaným zážitkem. Zkušenosti měla pouze z amatérského divadla. Během natáčení si ale Monika rychle získala pozornost všech kolem sebe. Včetně režiséra Bočana.

S herectvím skončila

Po skončení natáčení jiné nabídky nepřisly. Monika se rozhodla vystudovat pedagogickou fakultu. Věděla, že práce za katedrou má mnoho společného s herectvím. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Po škole se Monika provdala za spolužáka z olomouckého gymnázia, se kterým má dvě dcery, Nikolu a Kamilu. Manželství Monice ale nevydrželo a před několika lety se rozvedla. K herectví se už nevrátila.

Dnes se Monika stále věnuje učitelství a pokud by prý měla hrát, ráda by si zahrála "hlubší psychologickou roli". 

Ačkoli si Monika zahrála princeznu Adélku, její hlas v pohádce diváci neslyšeli. Moniku nadabovala herečka Naďa Konvalinková, protože filmaři byli nespokojeni s Moničiným moravským přízvukem.

Ačkoliv Monika Stará po své jediné filmové roli neobdržela další filmové nabídky, s rolí milé a hodné Adélky už bude navždy spjatá. Jak se sama nechala slyšet, role v pohádce S čerty nejsou žerty ovlivnila celý její život. Příběh hodné princezny je navždy uložený v srdcích diváků. 

Svého rozhodnutí pokračovat v kariéře herečky ale nelituje: „V dětství jsem si na školu často hrála a přetrvalo to. V učitelování je také kus herectví. Role učitelky je někdy groteska a někdy drama,“ uvedla Monika. 

www.csfd.cz, www.extra.cz, www.tvguru.cz