Moora: Před 2500 lety vstoupila dívka do močálu. Mumie vydala zvláštní příběh

Uvnitř lopatek stroje na sběr rašeliny poblíž německého Uchte objevili těžaři v roce 2000 zohavené kusy lidských kostí a tkání. Ilustrační foto.

Uvnitř lopatek stroje na sběr rašeliny poblíž německého Uchte objevili těžaři v roce 2000 zohavené kusy lidských kostí a tkání. Ilustrační foto.

Foto: Profimedia

Uvnitř lopatek stroje na sběr rašeliny poblíž německého Uchte objevili těžaři v roce 2000 zohavené kusy lidských kostí a tkání. Nacházely se mnohem hlouběji v rašeliništi, než by se zdálo, že může být nalezeno tělo. Znepokojivé myšlenky se okamžitě stočily k příběhu zmizení dospívající dívky z Německa v roce 1969. Co se však skutečně stalo, když před 2500 lety vstoupila dívka do močálu? Ukázalo se, že tragédie byla mnohem starší.

Těžaři však našli ještě něco - nedaleko místa, kde se zastavili, aby odstranili trosky, později našli dokonale mumifikovanou ruku. Mysleli si, že se jedná o vraždu starou maximálně 30 let, ale jejich objev byl daleko důležitější. Ukázalo se, že nahé ostatky jsou pozůstatky ženy v pozdním věku, která žila před více než 2 500 lety, na sklonku doby železné. Forenzní vědci identifikovaly této vzácný nález, který se stal daleko starší, než jakékoli jiné tělo z bažin nalezené v Německu.

Specifické složení bažiny dokáže udržet tělo v neporušeném stavu.Specifické složení bažiny dokáže udržet tělo v neporušeném stavu.Zdroj: Profimedia 

Čarodějnice z močálu?

V době smrti bylo dívce pravděpodobně 16-19 let, ale dodnes se samozřejmě neví, co v bažině dělala. Domněnek je hned několik – mohla zde vykonávat jednoduché domácí práce, sbírat borůvky, které byly v té době hojně užívány v lékařství. Existují i teorie o tom, že dívka byla čarodějnice. Dívka dostala jméno "Moora".

Dívčino tělo bylo při nehodě s přístroji na sběr rašeliny hrubě rozsekáno, ale protože se jednalo o nejstarší nalezenou kostru v lokalitě, vědci udělali vše proto, aby její tělo rekonstruovali.

Ukázalo se, že Moora trpěla sezónní podvýživou a měla zakřivení páteře vzniklé zřejmě v důsledku váhy nezhoubného nádoru na bázi krku. Dívka měla poraněnou hlavu, a to hned na několika místech, nikdy ale nešlo o zranění smrtelné.

Grauballský muž

Grauballský muž: Největší záhada doby železné. Proč byla jeho mumie v močále?

Výzkum těla nahé dívky

Jednou ze stěžejních otázek je i ta, proč byla dívka nahá. Zajímavé je, že díky bažině byla jedna její ruka mumifikovaná, zatímco zbytek těla byl zkostnatělý. V rašelině není možný život, takže žádné ryby ani měkkýši ostatky dívky nepoznamenaly. Právě díky prostředí se celé tělo zachovalo v perfektním stavu.

Zrádné bažiny ukončily nejeden lidský život.Zrádné bažiny ukončily nejeden lidský život.Zdroj: Profimedia

Své udělala i přítomnost zvláštního mechu Sphagnum, který roste ve vodě v bažinách a vytváří díky rychlému růstu a pokryvu prostředí chudé na kyslík. Kyselé prostředí pak pohlcuje veškerý vápník a hořčík z vody a vylučuje vodík. To je možné vysvětlit jako příčinu toho, proč byla dívka nahá – kyselé prostředí oblečení naprosto zlikvidovalo. V době pádudo močálu byla ale dívka s jistotou naživu.

Dnes je tělo dívky z Mooru umístěno v Ústavu právní medicíny na univerzitě v Hamburku-Eppendorfu v Německu. Bádání stále pokračují. 

Zdroje:

www.ancient-origins.netwww.nationalgeographic.com