Mořského draka neuvidíte, stejně jako někteří další tvorové, pohltí veškeré ostatní světlo. Jejich kůže je vyvinuta tak, že se chová téměř jako černá díra. Nasává téměř všechno okolní světlo a odráží ho jen velmi málo, aby živočichové dokonale splynuli s okolní tmou. A takový je i mořský drak.

 

Co je to mořský drak

Mořští draci jsou ultratmavé ryby, které si vyvinuly specializovaný kožní pigment zvaný melanin. Ten je zodpovědný za jejich neuvěřitelně účinnou absorpci světla. Melanin je stejný pigment, který se nachází v lidské kůži, vlasech a očích a je známý právě svou schopností pohlcovat a rozptylovat světlo.

V případě těchto hlubokomořských ryb je melanin hustě uložen v kožních buňkách, což jim umožňuje absorbovat téměř všechno dostupné světlo, které k nim dopadá. Tito hlubinní dravci tak v hlubinách vypadají jako černé siluety.

Na video černočerného tvora se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Dokonalá adaptace na prostředí

Adaptace těchto tvorů na okolní černou a neprostupnou hlubinu je klíčová pro jejich přežití v hlubokomořském prostředí, kde je světla málo a bioluminiscence hraje významnou roli. Díky pohlcování světla se tyto ultratmavé ryby stávají téměř neviditelnými pro kořist i potenciální predátory. To jim dává výhodu utajení a umožňuje jim zůstat nepozorovanými při lovu nebo úkrytu v temných hlubinách.

Jak je ale vědci našli? Pomohla jim moderní technologie. Ke studiu pozoruhodných tvorů vědci použili specializované zobrazovací techniky a pozorovali je v kontrolovaném laboratorním prostředí. Zkoumáním struktury a vlastností jejich kůže a rozložení melaninu se vědci snaží odhalit tajemství jejich schopností pohlcovat světlo.

Další otázka, která nás napadne, je ale ta, že hluboko v oceánu přece světlo není, tak před čím se skrývají? "V černém oceánu se nemusíte nutně obávat slunečního světla, ale musíte se obávat živočichů, kteří mají světlomety nebo malé fotofory na hlavě, které svítí a pomáhají vám lovit kořist, nebo druhů kořisti, které mohou vypouštět bioluminiscenční tekutinu, aby se vás pokusily označit," vysvětluje Alexander Davis, spoluautor studie.

Černočerná temnota má další využití

Výsledky vědeckého výzkumu byly pak publikovány v roce 2020 v časopise Current Biology, kde bylo zahrnuto hned 16 druhů hlubokomořských živočichů, kteří dokáží pohltit více než 99,5 % viditelného světla. Je tedy téměř nemožné pořídit jakékoli jejich fotografie.

"Většina těchto ryb je velká od několika centimetrů až do velikosti naší dlaně. Když se na ně podíváte, vypadají sametově hladce, jsou inkoustově černé a je velmi těžké na nich vidět nějaké detaily," říká zooložka Karen Osborneová, autorka studie.

Objev ultratmavých ryb v mořských hlubinách ukazuje neuvěřitelnou přizpůsobivost života v extrémních prostředích. Tyto ryby se vyvinuly tak, aby využívaly dostupné zdroje a účinně se maskovaly, což ukazuje na vynalézavost přírody při vytváření řešení pro přežití. Pochopení mechanismů, které stojí za ultra tmavostí těchto hlubokomořských ryb, má potenciální využití i mimo mořskou biologii, protože poznatky by mohly inspirovat vývoj nových materiálů a technologií, které jsou schopny účinně pohlcovat světlo nebo s ním manipulovat.

Tyto hlubokomořské ryby jsou o mnoho tmavší než mnohé z našich umělých materiálů. Od přírody se stále máme co učit.

Zdroje: www.popsci.com, nedd.tiscali.cz, en.wikipedia.org/wiki/Idiacanthus_antrostomus