Truhlář koupil staré kliky, že je prodá do šrotu. Dal je ocenit a zažil šok. Teď je z něj velký boháč!

Lenka Bělská | 17. 3. 2023

Brian Cairns si utřel zpocené čelo. Se svými kamarády nakládal už druhé auto. „Není s tím více starostí než užitku?” zeptal se jeden z nich a ukázal na hromadu mosazných předmětů. Truhlář se zasmál. „Když budu mít kliku, dobře to prodám.” Netušil, že se na něj štěstí opravdu usmálo.

Více než čtyřicet let bylo celkem 655 000 předmětů uloženo ve sklepě, kde se na ně prášilo. Starý, zámožný muž z Cornwallu na ně málem zapomněl. Když na něj ale rodina začala naléhat, aby se „nepotřebného harampádí” konečně zbavil, rozhodl se, že ho prodá za symbolickou cenu.

Muž slavil šedesátiny procházkou s detektorem kovů. Našel poklad z doby Vikingů, který přepsal dějiny
Magazín

Muž slavil šedesátiny procházkou s detektorem kovů. Našel poklad z doby Vikingů, který přepsal dějiny

Inzerátu, který se zmiňoval o mosazných klikách a úchytech, si všiml truhlář Brian Cairns. Hodily by se mu, když renovuje staré skříňky nebo dveře. Na nabídku proto ihned odepsal. „Neměl jsem co ztratit. Kdybych tyto věci nevyužil, dal by je do šrotu,” řekl.

Mosazné kliky

Zavolal proto kamarády, sedl do auta a vydal se na cestu dlouhou 800 kilometrů. Na místě naložili dva náklaďáky. Celý poklad vážil dvanáct tun. Jeho součástí byly nejen kliky a klepadla, ale také vypínače, ozdobné háčky na stěny a stojany na klobouky. Jejich stáří bylo minimálně 65 let.

„Dohodli jsme se, že za všechno zaplatím necelých půl milionu korun,” řekl Brian. „Netušil jsem, že jsou ve sbírce tak cenné předměty. Až doma, kdy jsem jednotlivé věci zkoumal, mi došlo, co držím v ruce.”

Moře vyplavilo po sto letech lahev se vzkazem dvanáctileté dívky z Titaniku. Vědci jsou z obsahu zmatení
Magazín

Moře vyplavilo po sto letech lahev se vzkazem dvanáctileté dívky z Titaniku. Vědci jsou z obsahu zmatení

Znaky na mosazných klikách prozrazovaly, že byly vyrobeny slavnou italskou firmou Valli a Columbo. Truhlář proto společnosti poslal inventář s otázkou, jakou mají hodnotu. Odpověď ho překvapila.

Mosazný poklad

„Odepsali mi, že jedna z klik by se dala prodat za čtyři tisíce korun a celková cena pokladu je necelých 55 milionů korun,” směje se otec čtyř dětí. Předměty proto poskytl aukční síni Jarrow, která je nyní nabízí sběratelům. 

„Měl jsem doslova kliku,” řekl Brian, jenž zbytek koupených věcí sám zrenovoval a prodává je svým zákazníkům. I přesto, že se stal milionářem, své milované řemeslo neopustil.

www.adh.com.au, www.mirror.co.uk, www.express.co.uk

Tagy Brian Cairns Cornwall klika