Starý šrot vydělal miliony

Brianu Cairnsovi, 55 letému truhláři ze South Shiels, se povedl nákup, o kterém se mu ani nesnilo. Nakoupil staré kliky určené do šrotu, aby je následně prodal za mnohonásobně vyšší cenu. 

Sbírku dveřních klik pořídil Cairns doslova za "hubičku". Zaplatil za ně přibližně 20000 liber. Kliky o hmotnosti 12 tun ležely dlouhé roky ve sklepě, kde byl "poklad" bezpečně schovaný. 

Cairns zakoupil mosazné kliky od milionáře z Penzance v Cornwallu. Ten je spolu s dalšími předměty v roce 1975 odložil do sklepa svého domu, protože byly připomínkou jeho zesnulé manželky. 

Cairns spolu s nimi dostal k nákupu také stojany na klobouky, poštovní schránky a vypínače světel. 

Nákup téměř zapomenutých předmětů však truhlářovi vydělal miliony. 

„Všechno jsem to koupil na šrot, při rozbalování jsem však začal přemýšlet, co to vlastně je. Některé z větších vypadaly jako italské vintage kliky."

Truhlář zakoupil více než 500000 předmětů různých velikostí. Kromě klik mezi ně patřily šroubky a panty další větší artefakty.

Poklad milionové hodnoty

Brian Cairns tak jednoznačně učinil nákup, o kterém se mu ani nesnilo. Za pouhých dvacet tisíc liber nakonec dostal milionovou částku. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Mosazné kliky a další předměty jsou italským unikátem, za jehož výrobou stojí firma Valli a Columbo. Bývalý přední italský výrobce designových dveřních klik, nabízející nejlepší výběr dveřního příslušenství.

Právě tu se Cairns rozhodl kontaktovat s prosbou o ověření, co jsou mosazné kliky skutečně zač. „Soupis jsem poslal jedné italské společnosti, která mi řekla, že hodnota celé série je dva miliony liber," uvedl truhlář. 

Brian Cairns tak uhodil hřebíček na hlavičku, když "poklad" zakoupený za 20000 liber vědci vyčíslili na částku dvou milionů liber. Truhlář se rozhodl, že nález zpeněží během série aukcí společnosti Tyne and Wear v aukční síni Jarrow Auction Rooms.

Tento krok se mu jednoznačně vyplatil. „Jsou to předměty, o kterých byste si nikdy nemysleli, že je budete mít šanci vlastnit. Mosazné kliky jsou však důkazem, že všechno je možné. Je to věc, která se podaří jednou za život. Myslím, že jsem měl prostě štěstí," dodal. 

Některé z předmětů mají hodnotu až 150 liber za kus. Truhlář a otec čtyř dětí našel poklad milionové hodnoty, který se desítky let bezprizorně válel ve sklepě. 

www.mirror.co.uk, www.adh.com.au, www.irishmirror.ie